29 Marca 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Klara Klara
2 dni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
2 dni Offline
swistak swistak
3 tygodni Offline
Alia Alia
3 tygodni Offline
Anderson_81 Anderson_81
4 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Anderson_81
Ogółem Użytkowników:2,201
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: O psychiatrii :: Psychoterapia
 Drukuj temat
mądra literatura
Mademoisellka
#21 Drukuj posta
Dodany dnia 17/06/2010 22:32
Awatar

Medalista


Postów: 583
Data rejestracji: 28.12.08

[quote][b]Kati napisał/a:[/b]
Także dziewczyny, moim zdaniem najpierw niech Was ktoś z tego wyciagnie, a jak już staniecie na nogach, to może zaświta Wam pomysł, żeby wyciągnąćkogoś - i wtedy będzie czas na czytanie mądrej, fachowej literatury Smile[/quote]

Ale widzisz Kati, Ty piszesz w kontekście osób, które się aktywnie leczą, są w terapii itp. A ja to wszystko mam już za sobą. Od roku się nie głodziłam, nie wymiotowałam ani też nie miałam poważniejszych stanów depresyjnych. Absolutnie nie zaszła między nami komunikacja Smile
Jako osoba z predyspozycjami do zaburzeń depresyjnych i DDA ('trudnym posagiem' jak to ktoś już tu określił) chciałabym bliżej zapoznać się z mechanizmami rządzącymi moją specyficzną psychiką. Mimo iż czuję się już wyleczona, to przecież tak naprawdę syndrom DDA pozostaje na całe życie a tylko od nas zależy jak sobie z nim poradzimy. Można całe życie obarczać winą rodziców, otoczenie, trudne dzieciństwo itp., można 'szarpać się' i zastanawiać, dlaczego jestem inna/inny ale też w końcu można POZNAĆ swój problem i nauczyć się z nim żyć tak, aby to życie jak najmniej odbiegało od szeroko pojmowanej 'normalności' , a nawet 'skonwertować' trudne doświadczenia, wyciągnąć z tego naukę dla siebie, dla innych. W dzisiejszych czasach istnieje już wiele form takiego POZNANIA. Jest to psycho- i farmakoterapia i wiele wiele innych a w tym właśnie fachowa LITERATURA.
Dlatego nie zgadzam się z Tobą i nie rozumiem Twojego podejścia do książek o tematyce autoterapeutycznej.
Zauważ, że zdaję sobie sprawę z zagrożenia, jakie płynie z 'niekompetentnej' literatury czy też książek, które być może wiernie oddają istotę 'efkowych schorzeń', ale niekoniecznie pomagają czytelnikowi w rozpoznaniu jego faktycznej sytuacji. Literaturę, zwłaszcza TAKĄ traktuję bardzo poważnie i dlatego nie kupię w kiosku ruchu pierwszej lepszej książeczki pt. 'jak wyjść z depresji' ale zwracam się do WAS, do ludzi, którzy mają jakieś doświadczenie i wiedzą, co można z czystym sumieniem polecić.
Ufff rozpisałam się ale denerwuje mnie, jak ktoś projektuje na mnie swój stosunek do czegokolwiek.
A Tobie Lena baaaaaaardzo dziękuję. Podałaś wiele, i z tego co widzę sensownych pozycji. Sukcesywnie zabiorę się za czytanie Wink
[color=#336633]To niewiarygodne, jak można czuć się szczęśliwą przez tyle lat, mimo tylu kłótni, tylu upierdliwości i tak naprawdę, kurwa, nie wiedzieć, czy to miłość czy nie.

Gabriel García Márquez
[i]Miłość w czasach zarazy[/i] [/color]
 
Kati
#22 Drukuj posta
Dodany dnia 17/06/2010 22:45
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2764
Data rejestracji: 29.06.09

Sorry Mademoisellka, ja nic nie projektuję - a przykładu swojego używam, żeby uwiarygodnić teorie, które inaczej mogłyby wydawać się z kosmosu wzięte. To jedna z kilku technik,, które mi się spodobały u AA - mów o sobie, a będzie to lepiej trafiać do tych, którzy chcą być trafieni.
A Ciebie chciałam się zapytać tylko, czy zdajesz sobie sprawę, że nie jestes na tym forum sama?... Hm, a może ktoś nie jest tak daleko w procesie zdrowienia jak Ty? Tak tylko pytam.
PS A właśnie dostałam tu podpowiedź - dzięki, podpowadaczuSmile - ja piszę o książkach o ED, a nie o całej literaturze przedmiotu
Edytowane przez Kati dnia 17/06/2010 22:51
 
Mademoisellka
#23 Drukuj posta
Dodany dnia 17/06/2010 23:07
Awatar

Medalista


Postów: 583
Data rejestracji: 28.12.08

[quote][b]Kati napisał/a:[/b]
A Ciebie chciałam się zapytać tylko, czy zdajesz sobie sprawę, że nie jestes [/quote]

Oczywiście, że zdaję, ale założyłam ten wątek w imieniu własnym, a nie całego forum.....Więc to chyba naturalne, że pytam o coś co spełnia moje osobiste wymagania?
[color=#336633]To niewiarygodne, jak można czuć się szczęśliwą przez tyle lat, mimo tylu kłótni, tylu upierdliwości i tak naprawdę, kurwa, nie wiedzieć, czy to miłość czy nie.

Gabriel García Márquez
[i]Miłość w czasach zarazy[/i] [/color]
 
Mademoisellka
#24 Drukuj posta
Dodany dnia 17/06/2010 23:12
Awatar

Medalista


Postów: 583
Data rejestracji: 28.12.08

[quote][b]kohterka napisał/a:[/b]
ja z czystym sumieniem polecam książkę
pani Doroty Kędzior "JEŚĆ? NIE JEŚĆ? ŻYĆ!" To chyba jedyna książka o tej tematyce, jaką przeczytałam, która nie ściąga w dół, działa bardzo pozytywnie. [/quote]

Zarówno wypowiedź kohterki, jak i posty innych forumowiczów zawierają odpowiedzi na moje jasno sformułowane pytanie. Tylko Ty Kati masz jakies obiekcje i nie za bardzo wiem, do czego to prowadzi. To nie miał być wątek o naszych poglądach na temat tego czy czytanie książek na temat swoich schorzeń jest be czy cacy, ale o pozycjach bezpiecznych, wartych polecenia. Więc proszę, zakończmy już tę polemikę...Mam nadzieję, że w końcu zrozumiałaś o co mi chodzi.
[color=#336633]To niewiarygodne, jak można czuć się szczęśliwą przez tyle lat, mimo tylu kłótni, tylu upierdliwości i tak naprawdę, kurwa, nie wiedzieć, czy to miłość czy nie.

Gabriel García Márquez
[i]Miłość w czasach zarazy[/i] [/color]
 
Skowrona
#25 Drukuj posta
Dodany dnia 10/02/2014 01:39
Rozgrzewający się


Postów: 7
Data rejestracji: 05.02.14

Chcialabym odswiezyc watek i ponowic zapytanie. Jakie jeszcze tytuly mozecie polecic w dziedzinie autoterapii. Przy okazji cos dla mnie- backupu chadowca. Bardzo ladnie prosze.
 
sigma
#26 Drukuj posta
Dodany dnia 10/02/2014 02:00
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Książki skierowanej typowo do bliskich osób z CHAD nie znam, ale polecę "Borderline - jak żyć z osobą o skrajnych emocjach" - Mason Paul, Kreger Randi.
Niby problem inny, ale myślę, że i dla związku z chadowcem dużo można z niej wyciągnąć. Choćby w kwestii dbania o siebie, o swoje granice, bezpieczeństwo, ustalania zasad w związku itp.

Jest też taka książka "Moje dwie głowy" Mai Friedrich - [url=http://www.psychotekst.pl/ksiazki.php?nr=187]tutaj[/url] można poczytać o niej, gdzieś tam też wywiad z autorką jest. Ale książki jeszcze nie czytałam, więc nie wiem, czy polecam Wink
No i nie wiem, czy właśnie takiego punktu widzenia szukasz...
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Skowrona
#27 Drukuj posta
Dodany dnia 10/02/2014 02:21
Rozgrzewający się


Postów: 7
Data rejestracji: 05.02.14

W dosc ponury sposob musialam przedstawic moja historie, skoro taka sugestia sie Tobie nasunela"Wink Raczej zalezy mi na literaturze, ktora pozwoli mi lepiej zapoznac sie z sama choroba (najchetniej z medycznego punktu widzenia).
Edytowane przez Skowrona dnia 10/02/2014 02:57
 
sigma
#28 Drukuj posta
Dodany dnia 10/02/2014 11:07
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

To chyba nie tyle kwestia sposobu, w jaki przedstawiłaś historię, co moich doświadczeń bycia w związku z osobą chorą i trudnego wychodzenia z tego związku, jak w końcu do tego dojrzałam.
I myślę, że nawet jeśli kończyć związku nie zamierzasz, to w ramach "autoterapii", bo o tym jest ten wątek, naprawdę warto się dowiedzieć, jak w takim związku dbać o siebie i jak sobie radzić z trudnymi sytuacjami.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Skowrona
#29 Drukuj posta
Dodany dnia 10/02/2014 11:15
Rozgrzewający się


Postów: 7
Data rejestracji: 05.02.14

i owszem, wszystko w tej tematyce mnie interesuje. Więc będę wdzięczna za kilka cennych podpowiedzi (mowa o książkach - rzecz jasna Smile)
Edytowane przez Skowrona dnia 10/02/2014 11:59
 
Sandra
#30 Drukuj posta
Dodany dnia 14/05/2017 21:38
Finiszujący


Postów: 296
Data rejestracji: 23.10.16

Odkopuje wątek. Macie jakieś godne polecenia książki do przeczytania w dziedzinie psychoterapi czy psychologii ?
 
Przeskocz do forum:

50,117,769 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024