28 Marca 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Klara Klara
2 dni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
2 dni Offline
swistak swistak
3 tygodni Offline
Alia Alia
3 tygodni Offline
Anderson_81 Anderson_81
3 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Anderson_81
Ogółem Użytkowników:2,201
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
 Drukuj temat
Partner osoby z CHAD
NatBunny
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 28/02/2018 10:28
Rozgrzewający się


Postów: 2
Data rejestracji: 26.02.18

Witam,
Niecały rok jestem z partnerem, bardzo mnie wspiera w chorobie, przetrwaliśmy nie jeden epizod depresyjny (moje epizody trwają przeważnie po kilka godzin), natomiast obawiam się, że jak nadejdzie czas manii mogę go skrzywdzić. I tu pytanie do partnerów osoby z CHAD jak i samych osób chorujących. Czy jest jakaś możliwość przygotowania partnera na ten czas? Za każdym razem jak o tym wspominam karze mi o tym nie myśleć, mówi, że mnie kocha i to nie ma znaczenia. Natomiast czuję jakby nie do końca był świadomy i to wypierał ze swojej świadomości. Myślałam nad psychologiem by zapisać na oboje natomiast on nie chce nawet o tym słyszeć. Jak to wygląda u Was?
 
martyna
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 28/02/2018 17:12
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

Nie mozna sie na takie cos przygotowac zreszta nie kazdy w manii zdradza czy zaciaga kredyty. Kazdy choruje inaczej.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Dunkelheit2
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 28/02/2018 19:14
Awatar

Startujący


Postów: 138
Data rejestracji: 11.11.17

W ramach przygotowań pokaż mu Sinéad O'Connor i powiedz, że może być podobnie tylko bez medialnej otoczki.
Zabierz go do psychiatryka.
Uświadom mu, że choroba to nie romantyczne "damy radę, bo miłość, przeznaczenie, komedie romantyczne", a masa gówna, przykrych słów, prawdopodobnie czynów, psychotropów i oczekiwania czy, a raczej kiedy będzie gorzej.

Wiem, że trochę na wyrost.

Przygotuj się na najgorsze, oczekuj najlepszego. Powodzenia.

Szukałem słów. Znalazłem ciszę. Nawet lepiej.
[url]https://youtu.be/xAMgQQMZ9Lk[/url]
ora pro nobis lucifer
 
Anuszka
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 02/03/2018 09:31
Rozgrzewający się


Postów: 5
Data rejestracji: 30.12.17

Jestem partnerka osoby z chad od lat - niestety chorobe zdiagnozowano dopiero rok temu. Powiem tak namow partnera do wizyty u psychiatry , idzcie razem.Depresja dla partnera to pikus, hipo moze byc owocne dla obu stron natomiast mania moze byc bardzo ciezka dla partnera - wiem to przezylam niejedna... niech partner zglebia temat - nie zdaje sobie sprawy z tego co moze zadziac sie w Twojej glowie :-( Ja choc czytalam wszystko co dostepne i zyje z mezem juz od lat nie bralam ppod uwage pewnych aspektow choroby. Ale moze to dlatego ze wlasnie lata cale jestesmy razem... macie latwiej jestescie na starcie wiec korzystajcie z tego... trzymam kciuki za Was
 
Nomad
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 04/03/2018 19:34
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 7
Data rejestracji: 02.03.18

Poza poleceniem artykulow albo filmow dokumentalnych na temat CHAD, tak naprawde nie da sie swoich bliskich przygotowac na ewentualny epizod, chyba ze sami z wlasnej woli chca sie doedukowac.
Z tego co piszesz to koles Cie bardzo wspiera, i wyraznie mu na Tobie zalezy, wiec moze mu najprosciej zaufaj w tej kwestii?
 
Utracjusz
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 25/03/2018 22:21
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 39
Data rejestracji: 14.12.15

Po pierwsze - zestaw ratunkowy. Partner musi wiedzieć jakie leki bierzesz, w jakich dawkach, gdzie się leczysz, u jakiego psychiatry. W manię nie wpada się w ciągu jednego dnia, to jest proces, więc do "obsługi" procesu jak najbardziej można się przygotować, tylko trzeba ustalić schemat działania.

Po drugie - schemat. Jeśli partner ma być pomocny, musi wiedzieć, co ma robić w sytuacji, gdy sama siebie nie kontrolujesz. Powinniście też zawrzeć "kontrakt", że ufasz mu bezgranicznie, jeśli musi użyć zestawu ratunkowego. Musisz też zgodzić się na schemat, żeby jak przyjdzie taki czas, spokojnie pójść do lekarza albo do szpitala, żeby jak najmniej cierpieć.

Po trzecie - panowanie nad strachem. ChAD jest chorobą jak każda inna. Im więcej się o niej wie i zna reguły gry, tym szybciej można się spacyfikować, wyrównać i pójść do przodu. Nie wolno się bać tej choroby, tylko żyć obok niej i wiedzieć, że na niej świat się nie kończy. Ba! Ona dodaje życiu kolorytu. Gdy spojrzy się tak na chorobę, jako na dar, może łatwiej będzie rozumieć partnerowi Twoje zachowania i w rezultacie wybaczać Ci to, jak źle go potraktujesz lub zrobisz coś głupiego.
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Praca a chad Choroba afektywna dwubiegunowa 32 25/09/2022 14:08
Bezsennosc w Chad Choroba afektywna dwubiegunowa 20 22/11/2021 00:36
Trójmiasto:Poszukiwana Grupa wsparcia dla partnerów osob z Chad Przedstaw się 9 22/08/2021 22:21
Jeszcze żona chłopaka z chad Przedstaw się 4 05/11/2020 18:48
Chad a dalsze życie i wychowywanie razem dzieci Choroba afektywna dwubiegunowa 5 30/07/2020 20:55

50,113,031 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024