28 Marca 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Klara Klara
1 dzień Offline
Nieustraszona Nieustraszona
1 dzień Offline
swistak swistak
3 tygodni Offline
Alia Alia
3 tygodni Offline
Anderson_81 Anderson_81
3 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Anderson_81
Ogółem Użytkowników:2,201
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
 Drukuj temat
do czego to ma prowadzić?
czlowiekef
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 12/06/2012 07:55
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 3
Data rejestracji: 07.06.12

Drodzy Państwo
Zainteresował mnie portal „mam – efkę” i postanowiłem nazwijmy to przyjrzeć się procesom, które na nim zachodzą. Stało się tak dlatego, że na jednym z forów poświęconych terapii przewija się wątek tego portalu. Co ciekawe, prezentowane opinie są bardzo skrajne, a nic tak nie interesuje terapeutów jak skrajności właśnie. Tak. Jestem terapeutą pomagającym osobom z podwójną diagnozą. W większości są to klienci cierpiący na alkoholizm i chorobę afektywną dwubiegunową lub alkoholizm i depresję jednobiegunową. W swojej pracy stosuję przede wszystkim, jak to się mówi w naszym gronie, „klasykę”. Jest to terapia poznawczo behawioralna Becka, oraz program terapii interpersonalnej opracowany przez Klermana. Oczywiście nie tylko, ale ta kombinacja moim zdaniem najlepiej się sprawdza w pracy z cierpiącymi.
Wczytałem się dość uważnie w dyskurs prowadzony przez uczestników forum i jestem mocno zaniepokojony. Dlaczego negacja, a nie afirmacja? Już wyjaśniam. Po pierwsze nie uszło mojej uwadze zjawisko społeczne polegające na swobodnym i uznaniowym wykluczaniu z grupy dominujących forumowiczów osób o odmiennym zdaniu niż tzw.”grupa trzymająca władzę”. Już sama nazwa jest oburzająca pod względem terapeutycznym. Ale przecież nie będę się czepiał takich szczegółów. Nie chodzi tu bynajmniej o wykluczanie fizyczne polegające na usuwaniu z grona uczestników, ale przez podstępną i dlatego niebezpieczną stygmatyzację. Droga grupo trzymająca władzę. Taki zachowanie zaowocowało czymś co nie powinno mieć miejsca w jakiejkolwiek terapii. Dostrzegłem podział wśród forumowiczów na dwa przeciwstawne „obozy”. Tych, którzy prawie we wszystkim zgadzają się z wymienioną wcześniej już grupą i tych którzy są w całkowitej do niej opozycji. To często wymieniane w literaturze fachowej zjawisko, opisywane jako całkowicie wykluczające jakąkolwiek pomoc klientom, jest podyktowane wieloma czynnikami, ale przede wszystkim predyspozycjami osobowościowymi wyrażającymi się w dwóch postawach- konformizm i nonkonformizm. Zachodzące na forum zjawiska społeczne nie mają nic wspólnego z pomocą komukolwiek, skłoniłbym się bardziej ku tezie, że wręcz szkodzą. Gdzie dostrzegam te niepokojące metody. Aby nie być gołosłownym wymieniam:
- zacznę od samego nazywania osób z problemami. To już od paru lat nie są „pacjenci”, „chorzy”, a tym bardziej „CHADowcy”. Według standardów europejskich są to przede wszystkim „klienci”, „cierpiący” „osoby z problemem osobowościowym”.
- Uogólnianie, które przejawia się w opiniach typu „większość” „wszyscy” i temuż podobna pseudo argumentacja swoich tez. W terapii jest to absolutnie zabronione. Rujnuje całkowicie jej istotę stawiającą właśnie na nieuogólnienie tylko indywidualizm klienta.
- Coś, co mnie chyba najbardziej przeraziło. Bezwzględne i brutalne ocenianie cierpiących uczestników. Jak to przebiega. Mechanizm mniej więcej taki. Cytowanie wypowiedzi. Wypowiedzenie swojej tezy na jej charakter, a w drastycznych przypadkach stosowanie zwrotów „to co robisz to jest….” „nie mam słów na twoje…”, robisz to i tamto. To jest tak jakby powiedzieć komuś – jesteś beznadziejnym przypadkiem.
- Wygłaszanie opinii podbudowanych „autorytetem” lekarza. Prowadzi to do zjawiska polaryzacji. Jedni bezkrytycznie „zgadzają się” z autorytetem inni zaś kategorycznie się z nim „nie zgadzają” i dlatego dyskusja ma taki, a nie inny przebieg. Chodzi przecież o to, aby osoba uczestnicząca w terapii sama przy pomocy terapeuty doszła do przyczyn swojego zachowania i jednocześnie nauczyła się je rozpoznawać, stosunkowo dobrze kontrolować. Oczywiście nie może mieć to miejsca bez farmakoterapii, ale taka współpraca odnosi duże sukcesy.

Drodzy Państwo. Uprzejmie, choć stanowczo proszę. Przed każdą wypowiedzią przemyślcie ją wielokrotnie, aby przede wszystkim nie utrudniać pracy nam – terapeutą już w całkowicie realnym świecie.
Wszystkim cierpiącym życzę powodzenia w codziennym stawianiu czoła przeciwnością losu, a grupie trzymającej władzę refleksji nad moimi słowami.

P.S Liczę, że mój skromny głos będzie przyczynkiem konstruktywnej dyskusji. Najgorsze co możecie Państwo zrobić to „zamieść pod dywan” ten wpis i całkowicie go wykasować. A przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Chyba, że się mylę.
 
teczacpt
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 12/06/2012 08:15
Awatar

Brązowy Forumowicz


Postów: 823
Data rejestracji: 13.08.10

Człowiekuef-jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej jakże skomplikowanej wypowiedzi-proponuję rozejrzeć się szerzej po forum,poczytać więcej wątków i dopiero wtedy zabrać się za ocenianie ( a jak wiesz skłonność do oceny nie powinna być cechą dominującą u terapeutów).
Czy ten post będzie początkiem konstruktywnej dyskusji tego nie wiem-ale mam wrażenie jakiejś prowokacji i zastanawia mnie co chcesz osiągnąć ( albo jakiemu zjawisku się przyjrzeć)
Pozdrawiam serdecznie
Edytowane przez teczacpt dnia 12/06/2012 08:18
Tęcza

[color=#3333ff]Tylko ci nie robią żadnych błędów,którzy nic nie robią.........[/color]
 
www.teczacpt.pl
Czader
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 12/06/2012 08:26
Awatar

Pasjonat


Postów: 5149
Data rejestracji: 29.09.10

Pieprzenie kotka za pomocą młotka.

Jako Terapeuta powinien(mógłby) Pan wykazać się większym zrozumieniem, lub chociażby większą chęcią poznawczą - a nie "debiutować" z opiniami ocennymi, i jakże krzywdzącymi.
Pojęcia Pan nie ma o czym Pan pisze - dlatego daruję sobie zarówno komentowanie Pańskiego Posta, jak i wchodzenie z Panem w jakąkolwiek dyskusję. Pan Wie Lepiej. Pan ustawia się w pozycji w której trudno o polemikę - bo szkoda na to po prostu czasu. Współczuję Pańskim Pacjentom.
Pozdrawiam.
 
Perfidia
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 12/06/2012 08:38
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 7779
Data rejestracji: 26.01.09

Heh... Trochę dużo krzaków, żeby mogło się to wygodnie czytać, ale mniejsza z tym.

Troszkę się zagalopowałeś w swojej diagnozie. To jest forum dyskusyjne, nie grupa terapeutyczna, moderatorzy i administratorzy nie są terapeutami, a na forum prowadzimy dyskusje, nie terapię. Zatem nie ma powodu, dla którego zasady uczestnictwa forum miałyby podlegać regułom dot. terapii.

Nazwa grupy użytkowników pełniących funkcje moderatorskie to był mój pomysł. Nazwa miała być robocza, trochę w formie żartu, liczyłam, że użytkownicy podsuną własne pomysły jak "to" nazwać. Pomysłów nie było, nazwa się przyjęła. ([url]http://mam-efke.pl/forum/viewthread.php?thread_id=219[/url])

Co do reszty "zarzutów" - nie wierzę, że poznałeś nasze forum tak dobrze jak twierdzisz. To fakt - wirtualnie "kłócimy się" często, jedni lubią się bardziej, inni mniej, ale przecież takie zjawiska zachodzą w każdej większej grupie osób, tym bardziej, że różnimy się między sobą w wielu aspektach.

I na koniec - mam wrażenie, że swoim postem nie chciałeś zacząć "konstruktywnej dyskusji", ale namieszać. Jakoś trudno mi pogodzić szczere intencje z Don Pedrem w czarnym płaszczyku Wink
[color=#990099][i]Czasem jest tak, że to, co się liczy, nie da się policzyć,
a to, co daje się policzyć - nie liczy się.[/i]
[small]A.Einstein[/small][/color]

[small]1,6180339887498948482045868343656...[/small]
 
http://antyproana.blox.pl
Perfidia
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 12/06/2012 08:46
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 7779
Data rejestracji: 26.01.09

[color=#ff0000]Jako, że wątek jest o działaniu forum, nie o ChAD, więc przenoszę go do odpowiedniejszego działu.[/color]
[color=#990099][i]Czasem jest tak, że to, co się liczy, nie da się policzyć,
a to, co daje się policzyć - nie liczy się.[/i]
[small]A.Einstein[/small][/color]

[small]1,6180339887498948482045868343656...[/small]
 
http://antyproana.blox.pl
czlowiekef
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 12/06/2012 09:47
Awatar

Rozgrzewający się


Postów: 3
Data rejestracji: 07.06.12

Droga Perfidio. Istotą mojej wypowiedzi były argumety merytoryczne. Głównego jej wątku nie stanowiła teza o nazwie grupy trzymającej władze. Nie jest to też prowokacja, ani złe intencje. Rozumiem, że jest to forum w którym nie udziela się porad lekarskich czy prowdzi terapię. Pomimo tego opinie z takiego forum mają wpływ na postawy klientów. Jeśli klient zgłasza się na terapię to często wypowiada się w ten sposób "że na jakimś forum powiedziano mu tak i tak i swojego zdania nie zmieni" to utrudnia pracę. Nie ma co współczuć cierpiącym z którymi pracuję i jeszcze raz podkreślam nazewnictwo pacjent już dawno wyszło ze standardów. Wolność to nie dowolność. Oczywiście macie Państwo prawo do swoich opinii i wniosków. Moja wypowiedź nie była oceną kogokolwiek tylko krytyką metod i procesów tu zaobserwowanych. Materiałem do refleksji. Refleksji, która może doprowadzić do wyrobienia opinii potwierdzającymi moje tezy lub je odrzucającymi. Piętnowanie sugerujące, które ma miejsce pod moim adresem "pier...kotka" "mam wrażenie, że chcesz namieszać to kolejny przykład stosowania wykluczeń o charakterze niemerytorycznym. Sugestia wartościująca to rzecz, która może zrobić wiele dobrego, ale i złego. A argument o Don Pedro jest klasycznym przykładem tejże sugestii. Pozdrawaim serdecznie.
Edytowane przez czlowiekef dnia 12/06/2012 09:48
 
Perfidia
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 12/06/2012 09:56
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 7779
Data rejestracji: 26.01.09

Nie czuję się pobudzona do refleksji. Tyle z mojej strony.
[color=#990099][i]Czasem jest tak, że to, co się liczy, nie da się policzyć,
a to, co daje się policzyć - nie liczy się.[/i]
[small]A.Einstein[/small][/color]

[small]1,6180339887498948482045868343656...[/small]
 
http://antyproana.blox.pl
Pogodna
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 12/06/2012 10:02
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3860
Data rejestracji: 23.06.10

człowiekef wydaje mi się, że to Ty masz problem, z tym, żeby klientowi uświadomić, że na forum internetowym - jakim by nie był ma do czynienia z różnymi ludźmi i spojrzeniami na rzeczywistość i nikt z forum nie siedzi z nim twarzą w twarz - tak jak masz to okazję robić na sesji i nie jest w stanie mu pomóc.
Wszystko ma wpływ na postawę klienta, rodzina, praca, media, pogoda.
Myślę, że forum nie jest szkodliwe w żaden sposób, bo nie ma tu namawiania do jakichkolwiek szkodliwych zachowań a raczej zmusza do refleksji.

W ogóle to z dupy wyssany temat, zero argumentów do konstruktywnej dyskusji. Dziękuje, do widzenia.
Edytowane przez Pogodna dnia 12/06/2012 10:04
Nieśmiertelność jest bardzo łatwa do osiągnięcia. Wystarczy nie umierać.
 
Makro
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 12/06/2012 10:23
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Ja nie leczę "klientów", a argumenty o tak porażającym wkładzie "mam eFkę" w leczenie mnie mocno rozbawił.

Mam silne wrażenie, że nie mam do czynienia z osobą zajmującą się leczeniem osób z podwójną diagnozą, tylko nieudolną imitacją. Dlaczego?
Przynajmniej w kilku punktach mógłbym to wymienić (ale wszystkich lepiej nie ujawnie Wink ).

[quote]na jednym z forów poświęconych terapii przewija się wątek tego portalu[/quote]
Obserwuje namiętnie statystyki i nie zaobserwowałem wejść z opiniotwórczego portalu poświęconego terapii.

Już nie wspomnę, że klasyką leczenia osób z podwójną diagnozą w Polsce bynajmniej nie jest terapia behawioralno - poznawcza, bo brakuje tego typu terapeutów w całej Polsce, no może poza kilkoma miejscami.

Nie wspomnę, że nie wierzę w tak wgłębną analizę forum i przeczytanie tysięcy postów.
Nie pozostaje mi nic innego niż zgodzenie się, że argumentacja jest z "dupy" wzięta. Sprawia wrażenie usilnego starania, aby zachwiać użytkownikami, zbuntować ich przeciw zasadom (dość liberalnym).

Z kim mam do czynienia? Nie wiem, ale chyba zaczynam się domyślać Wink
Moje obawy zwiększa fakt zarejestrowania przez TOR. Chwalebna dbałość o anonimowość, jednak czy tylko o anonimowość chodzi?
Edytowane przez Makro dnia 12/06/2012 10:49
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
sigma
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 12/06/2012 10:52
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Heh.
Przede wszystkim rozbawiło mnie zarzucanie forum dyskusyjnemu, że nie stosuje się na nim zasad obowiązujących w grupie terapeutycznej. Z tego co mi wiadomo, to terapeutów szkoli się również w tym, żeby umieli oddzielać relacje terapeutyczne od nieterapeutycznych i nie przenosili terapeutycznego sposobu funkcjonowania na pozostałe obszary życia.
Nazwa "klient/pacjent" zależy głównie od szkoły terapeutycznej. Dla mojej terapeutki jestem pacjentką i bynajmniej nie jest to jakiś. zadawniony nawyk, bo kobieta jeszcze się szkoli. Znani mi terapeuci są tego podwójnego nazewnictwa świadomi.
A co do tej pogłębionej analizy stygmatyzacji i obozów "zgadzających się" i "niezgadzających" z Grupą Trzymającą Władzę - ciekawe, jak się ma do tego fakt, że ja, jako jeden z członków Grupy, nie zgadzam się z pozostałą częścią Grupy w kwestii tak zasadniczej, jak chociażby podejście do farmakoterapii. I jestem zdecydowanie antypsychiatrycznie nastawiona do swojego leczenia myśliciel
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Makro
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 12/06/2012 10:59
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

nio, nio Grin
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
Alia
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 12/06/2012 12:22
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

Może jestem paranoicznie podejrzliwa, ale na widok tego postu i nowego użytkownika od razu przyszło mi na myśl określenie znane z anglojęzycznych forów "sock puppet". A czyj, tego można się chyba domyślić.

A jeśli to nie jest czyjaś pacynka, to cały post robi się jeszcze bardziej żenujący. Wyobrażacie to sobie w realu, nie w sieci? Wchodzi zupełnie obcy człowiek do knajpy, przysiada się do stolika i zaczyna tłumaczyć siedzącej przy nim grupie starych znajomych, dlaczego powinni zmienić swoje zachowanie, dlaczego postępują niewłaściwie, ich żarty są niestosowne i w ogóle powinni się wstydzić.
 
ef
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 12/06/2012 12:50
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

kto mnie poratuje?
google nie powiedziało mi co to jest "sock puppet" tak, żebym zrozumiała, chociaż się domyślam.
i nie mam pojęcia co to jest TOR - Makro??

Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
Makro
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 12/06/2012 12:55
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

[url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Tor_(sieć_anonimowa)[/url] Sposób na anonimowe dokonywanie złych uczynków Wink

sock puppet - pacynka
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
Nieustraszona
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 12/06/2012 12:58
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 6722
Data rejestracji: 03.04.10

Hm... A nie uważasz, że jeżeli Twoi klienci za bardzo się sugerują opiniami z forum to jestes od tego by ich naprostować?? Nie wiem co do nazewnictwo klient/pacjent. Mopja terapeutka pracuje w terapii poznawczo-behawioralnej (ma certyfikat niedawno przyznany) i nazywa mnie pacjentką. Jakoś nie umarłam od tego. Wątpie w to czy jesteś terapeutą dla mnie jesteś zwykłym internetowym Trollem>
Kiedyś musisz się pożegnać z nadzieją na lepszą przeszłość....
 
ef
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 12/06/2012 13:04
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

dziękuję Makro.

nie czuję się dobrze i bezpiecznie.
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
teczacpt
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 12/06/2012 14:56
Awatar

Brązowy Forumowicz


Postów: 823
Data rejestracji: 13.08.10

[b]"że na jakimś forum powiedziano mu tak i tak i swojego zdania nie zmieni" to utrudnia pracę.[/b]-jak Ci forum utrudnia pracę to wniosek jest prosty-nie nadajesz się do tej robotyGrin

[b]Piętnowanie sugerujące, które ma miejsce pod moim adresem [/b]-proponuję chłopie byś zaczął własną terapię ( a od tej zaczynają szanujący się terapeuci)-i złapał trochę dystansuPfft
Tęcza

[color=#3333ff]Tylko ci nie robią żadnych błędów,którzy nic nie robią.........[/color]
 
www.teczacpt.pl
Herbaciana
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 16/06/2012 00:10
Awatar

Startujący


Postów: 122
Data rejestracji: 07.04.12

[quote][b]Makro napisał/a:[/b]
Z kim mam do czynienia? Nie wiem, ale chyba zaczynam się domyślać Wink
Moje obawy zwiększa fakt zarejestrowania przez TOR. Chwalebna dbałość o anonimowość, jednak czy tylko o anonimowość chodzi?[/quote]
Teoria spisowa? "Lubię to!" Wink
Eh, jak bardzo bym chciała wiedzieć kto jest podejrzanym...
 
Makro
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 16/06/2012 00:13
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Zgaduj! Wink
Edytowane przez Makro dnia 16/06/2012 00:13
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
Perfidia
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 16/06/2012 00:15
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 7779
Data rejestracji: 26.01.09

Ja jedynie zgaduję, że człowieczekef już się w tym wątku nie pojawi. Kiedyś to były prowokacje, a teraz - bieda z nędzą Zalamka
[color=#990099][i]Czasem jest tak, że to, co się liczy, nie da się policzyć,
a to, co daje się policzyć - nie liczy się.[/i]
[small]A.Einstein[/small][/color]

[small]1,6180339887498948482045868343656...[/small]
 
http://antyproana.blox.pl
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Czego unikać przy lekach? Leki 11 23/02/2018 18:12
Czego Efka chce od bliskich? Zaburzenia odżywiania 5 27/11/2014 20:26
do czego jest kabel hdmi high speed ? O komputerach 4 24/07/2013 21:03
"Czy wiesz, czego chcesz od miłości?" Znalezione w sieci 1 10/02/2013 08:04
w imię - właśnie czego? Porozmawiajmy 22 16/06/2012 14:32

50,111,849 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024