24 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
6 dni Offline
Klara Klara
4 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
4 tygodni Offline
swistak swistak
7 tygodni Offline
Alia Alia
7 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: Hyde park :: W wolnym czasie
 Drukuj temat
wątek książkowy
Innocentia
Dodany dnia 26/09/2014 21:27
Awatar

Medalista


Postów: 694
Data rejestracji: 14.09.14

Skoro spodobała Ci się Noc, przeczytaj Człowiek w poszukiwaniu sensu.
[b][i]"Zdolność człowieka do dawania siebie innym ludziom jest poezją w prozie życia." - Zygmunt Freud[/i][/b]
 
girl interrupted
Dodany dnia 11/10/2014 23:27
Awatar

Srebrny Forumowicz


Postów: 1339
Data rejestracji: 23.09.10

Jako że lubię czytając skupiać się na tematyce psychologiczno-psychiatrycznej to polecam ostatnio czytaną przeze mnie książkę Elyn R. Saks "Schizofrenia. Moja droga przez szaleństwo". Nie umiem dokładnie nakreślić, co w tej książce jest takiego, że nie pozwala jej odłożyć i czyta się ją jednym tchem, ale dla mnie to książka magiczna, Elyn niczym dobra wróżka pokazuje, że można odnaleźć w sobie wiele siły do walki o siebie, że praca nad sobą procentuje wielorako i że koszmar choroby psychicznej może zakończyć się happy endem. Polecam.

Czytam również "Życie to nie bajka" Joanne Greenberg, ale na razie się nie wypowiem, bo nie nabrałam jeszcze zdania o niej. W wakacje natomiast czytałam "Motylki" Laurie Halse Anderson i... nie polecam, dobra dla dwunastolatek i to też niekoniecznie, bo mogą zbytnio nakręcić się w złą stronę.
"Odkąd sięgam pamięcią, zawsze było coś nie tak..."
 
sigma
Dodany dnia 11/10/2014 23:37
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

"Życie to nie bajka" czytałam. I niby w trakcie lektury mnie jakoś bardzo ta książka nie porwała, ale jednak pamiętam ją dość dokładnie, mimo że czytałam dwa lata temu... więc widać jakoś mnie jednak poruszyła Wink
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
sigma
Dodany dnia 14/10/2014 01:10
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

[quote]A teraz się mierzę z "Wyznaję". Trochę mnie recenzje onieśmielały, że niby takie to monumentalne dzieło, które nas wszystkich przeżyje, powieść-katedra, ambitna, wymagająca, mnogość wątków, postaci, narracji... bałam się, że nie podołam. [/quote]
Przeczytałam... i pod wszystkimi tymi słowami się podpisuję. Niesamowita książka.
Ale też bardzo wymagająca, trudna... nie wiem, czy kiedyś czytałam coś równie trudnego intelektualnie. Narracja jest strasznie dziwna, zupełnie achronologiczna, przeskoki o kilkaset lat w połowie zdania, ciągłe powracanie do tych samych motywów, do tych samych wydarzeń, czasami nawet tymi samymi słowami opisywanych, ale nieraz dopiero przy piątym powrocie można zrozumieć, jaki był ich sens... czasem te same postacie występują do tego pod różnymi imionami, czasem analogiczna postać pojawia się i w XIV wieku, i w XVIII, i w XX... czasem w jednym dialogu przeplatają się postaci inkwizytorów i nazistów...
Trudno tę książkę opisać tak, żeby można ją sobie było wyobrazić. Ale warto ją poznać, mimo że wymaga maksymalnego skupienia uwagi... i najlepiej sporo czasu wolnego. Bo jak sobie trzy dni przerwy w czytaniu zrobiłam, to już miałam problem, żeby się połapać w dziesiątkach bohaterów z rożnych czasów... a i tak nie wiem, ile razy musiałabym ją przeczytać, żeby móc powiedzieć, że wszystko zrozumiałam, każdą postać zidentyfikowałam w każdym momencie książki, wszystkie aluzje wyłapałam...
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
sigma
Dodany dnia 18/10/2014 11:40
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Świetną książkę sobie ostatnio kupiłam za 5 zł. Kupiłam głównie dlatego, że jest tak ładnie wydana i ilustrowana, że już sam papier jest w niej warty więcej, niż te 5 zł Wink
Markéta Baňková - "Sroka w krainie entropii". Książka jest adresowana do dzieci, młodzieży i dorosłych. Zbiór fizyczno-filozoficzno-psychologicznych opowiastek o zwierzętach. Głównie o prawach i zasadach fizyki, ale zastosowanie zasady bezwładności w psychologii mnie rozbroiło Wink
Poza tym, że książka jest ładnie wydana i w zabawny i przystępny sposób mówi o trudnych i zawiłych rzeczach, to jest też napisana dobrym językiem, zabawna i przyjemna w odbiorze, nawet jak ktoś sie, jak ja, zupełnie fizyką nie interesuje Wink
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
ef
Dodany dnia 18/10/2014 14:07
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

dla mnie "Wyznaję" była cudownym wyzwaniem intelektualnym, tak jak dla Ciebie sigma. ten sposób narracji, język, to jest mistrzostwo świata. i czuję, że to jest jedna z tych książek (istnieją jeszcze 2 takie, które znam), które mogłabym przeczytać powtórnie.

po przeczytaniu "Ości" Karpowicza przesiadłam się na "Unicestwienie" VanderMeera i... no, jestem rozczarowana drewnianą narracją, językiem. ja pi***lę. zainteresowała mnie ta książka ze względu na grafikę, początek fabuły... niczego nie urywa, ale czyta się koszmarnie. choć tak jak mówię, może to tylko moje wrażenie po Karpowiczu.
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
sigma
Dodany dnia 18/10/2014 14:41
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

A jakie są te dwie inne książki, które mogłabyś powtórnie przeczytać?

Ja akurat dość często wracam do książek, które już kiedyś czytałam, więc dla mnie to nie jest jakiś szczególny wyróżnik...jak coś czytam więcej niż trzy razy, to dopiero wtedy jest to nadzwyczajne Wink
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
ef
Dodany dnia 18/10/2014 14:55
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

"Imperium" Kapuścińskiego i "Chłopcy z Placu Broni".
jakoś tak.

poza tym nadal czuję, że nie mam mózgu i to nie pozwala mi do końca czerpać przyjemności i satysfakcji z większości lektur.

edit:
cofam swoją opinię co do Unicestwienia.
do 30-którejś strony jest drewniana, potem trochę lepsza, a ponoć ma tendencję zwyżkową Wink
Edytowane przez ef dnia 19/10/2014 12:32
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
Sonic
Dodany dnia 23/10/2014 14:28
Awatar

Finiszujący


Postów: 362
Data rejestracji: 17.08.14

Moje ulubione uniwersa: "zaginiona flota" oraz "metro 2033". "Chłopcy z Placu Broni" też są super :-)
Wspomnienie o człowieku może okazać się trwalsze od jego szkieletu, ale kiedy odejdzie ostatni z tych,
którzy nas jeszcze pamiętali, razem z nim rozpłyniemy się w czasie i my.
 
Swietlik
Dodany dnia 23/10/2014 18:03
Awatar

Finiszujący


Postów: 223
Data rejestracji: 23.12.12

Hej ho, pamiętacie coś może o borderline oprócz "Uratuj mnie?"

[color=#000033][small]"Neron grał na lirze, kiedy płonął Rzym."[/small][/color]
 
Izolda
Dodany dnia 25/10/2014 20:47
Awatar

Finiszujący


Postów: 372
Data rejestracji: 18.10.14

Chciałam spytać- czy ktoś wie? Ręka w górę.

Co grozi jak się zgubiło książkę z biblioteki.

Książka, nie jakiś ostatni hit, książeczka, tak gdzieś ze 100 kartek, sprzed dobrych 20 lat- ale jednak.( Z działu młodzieżowego, o sałatkach i surówkach.)

Czy ktoś miał taką sytuacje- trochę się boję- bo nigdy w życiu nie zgubiłam książki z biblioteki, i nie wiem czy babka się będzie na mnie drzeć.
[i]Był las nie było nas, będzie las nie będzie nas [/i]cyt z serialu" Na dobre i na złe"
 
Jaskolka
Dodany dnia 25/10/2014 21:00
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2580
Data rejestracji: 13.10.10

Izolda, musisz sprawdzić regulamin danej biblioteki (np. na stronie internetowej). Z reguły jest tak, że trzeba odkupić tę książkę, wpłacić odpowiednią kwotę, czasem kupić inną książkę - no ale mówię, to trzeba sprawdzić, każda biblioteka może mieć trochę inne oczekiwania.
Jeśli już ją trochę przetrzymujesz, to może się okazać (znów - patrz regulamin) że będziesz też musiała uregulować opłatę za ten czas.

Nie mam pojęcia, jak zareaguje bibliotekarka - no na pewno nie będzie się radośnie uśmiechać, ale już czy będzie krzyczeć, czy tylko wyjaśni Ci bez emocji, co masz zrobić, czy będzie pocieszać (bo przecież takie rzeczy się zdarzają) - to już indywidualna rzecz. Możesz ewentualnie spróbować skontaktować się z nimi najpierw drogą mailową lub telefoniczną, może to trochę pomoże Wink
 
Izolda
Dodany dnia 25/10/2014 21:04
Awatar

Finiszujący


Postów: 372
Data rejestracji: 18.10.14

Nie nie przetrzymuję jej- przetrzepałam cały dom i nic.

dziękuję za inf.
Edytowane przez Izolda dnia 25/10/2014 21:04
[i]Był las nie było nas, będzie las nie będzie nas [/i]cyt z serialu" Na dobre i na złe"
 
Jaskolka
Dodany dnia 25/10/2014 21:13
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2580
Data rejestracji: 13.10.10

Chodzi mi o przetrzymanie w sensie takim, że minął już termin oddania (niezależnie czy ją masz w domu, u sąsiadki, czy zginęła bezpowrotnie). Szczególnie w bibliotekach skomputeryzowanych bywa tak, że system sam zaczyna naliczać pieniądze za każdy dzień po planowanym terminie zwrotu.
 
Innocentia
Dodany dnia 25/10/2014 21:15
Awatar

Medalista


Postów: 694
Data rejestracji: 14.09.14

[quote][b]Swietlik napisał/a:[/b]
Hej ho, pamiętacie coś może o borderline oprócz "Uratuj mnie?"
[/quote]

Borderline. Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach? Randi Kreger, Paul Mason

Lubię jeszcze Przeciwprzeniesienie w terapii pacjentów Borderline; Glen O. Gabbard, Sallye M. Wilkinson ale to podręcznik dla terapeuty.

Nic w typie Uratuj mnie nie czytałam.
[b][i]"Zdolność człowieka do dawania siebie innym ludziom jest poezją w prozie życia." - Zygmunt Freud[/i][/b]
 
birbantka
Dodany dnia 31/10/2014 22:24
Awatar

Finiszujący


Postów: 360
Data rejestracji: 31.08.14

Kilka dni temu wpadły mi w oko trzy książki, a ponieważ sama będę musiała jeszcze sporo poczekać na terapię pomyślałam, że mogę sobie w jakiś sposób pomóc tymi lekturami :
1. "Rozbroić narcyza" [url]http://www.gwp.pl/12670,rozbroic-narcyza-jak-radzic-sobie-z-osoba-zapatrzona-w-siebie.html[/url]
2. "Terapia schematów - przewodnik praktyka' [url]http://www.gwp.pl/12668,terapia-schematow-przewodnik-praktyka.html[/url]
3. "Program zmiany sposobu życia" [url]http://www.psyche.pl/p,pl,116806,program+zmiany+sposobu+zycia+uwalnianie+sie+z+pulapek+psychologicznych.html[/url]
Czy ktoś z was zetknął się z tymi książkami? Jeśli tak to jak je oceniacie - na ile były dla was pomocne? (ja będę miała dostęp do tych lektur dopiero w poniedziałek, jak tylko przeczytam to napiszę o swoich wrażeniach)
[i][small][color=#006666]"Któż zaufa człowiekowi, który nie ma gniazda
i zatrzymuje się tam, gdzie go mrok zastanie?" (Syr 36, 27)[/color][/small][/i]
 
Innocentia
Dodany dnia 31/10/2014 22:51
Awatar

Medalista


Postów: 694
Data rejestracji: 14.09.14

birbantka, terapia schematów jest dla terapeuty i kosztuje 80zł Wink poza tym zapowiada sie rewelacja, mam nadzieję że dostanę w prezencie :3 bo też chcę przeczytać, interesuje mnie te podejście
[b][i]"Zdolność człowieka do dawania siebie innym ludziom jest poezją w prozie życia." - Zygmunt Freud[/i][/b]
 
birbantka
Dodany dnia 31/10/2014 22:58
Awatar

Finiszujący


Postów: 360
Data rejestracji: 31.08.14

No właśnie mnie też bardzo zainteresowało! - zwłaszcza, że wykorzystuje różne techniki terapeutyczne i z tego co się pobieżnie dowiedziałam sprawdza się w przypadku terapii zaburzeń osobowości/ trudnych pacjentów itp. Smile Wiem, że "Terapia schematów" jest dla terapeuty ale i tak chciałabym przeczytać (są tam rodziały poświęcone zab. narcystycznym i borderline)...mam nadzieję wypożyczyć tę książkę. Dwie pozostałe są bardziej dla pacjentów lub ich bliskich.
Edytowane przez birbantka dnia 31/10/2014 23:02
[i][small][color=#006666]"Któż zaufa człowiekowi, który nie ma gniazda
i zatrzymuje się tam, gdzie go mrok zastanie?" (Syr 36, 27)[/color][/small][/i]
 
Innocentia
Dodany dnia 31/10/2014 23:32
Awatar

Medalista


Postów: 694
Data rejestracji: 14.09.14

Dokładnie integruje podejście behawioralno-poznawcze, gestalt i. ..nie pamiętam Wink Na pewno świetna. Gdybym była terapeutka to w tym nurcie bym pracowała Smile
[b][i]"Zdolność człowieka do dawania siebie innym ludziom jest poezją w prozie życia." - Zygmunt Freud[/i][/b]
 
birbantka
Dodany dnia 31/10/2014 23:35
Awatar

Finiszujący


Postów: 360
Data rejestracji: 31.08.14

i...psychodynamiczne (także odnosi się problemów z dzieciństwa, co np. dla mnie byłoby dośc ważne) Smile Chyba jeszcze w pl nie jest tak popularna? nie wiem, ale to zdaje się pierwsze pozycje traktujące o tym nurcie i przetłumaczone na język polski.

[quote]Gdybym była terapeutka to w tym nurcie bym pracowała[/quote]
Wszystko przed tobą Smile
Edytowane przez birbantka dnia 01/11/2014 10:54
[i][small][color=#006666]"Któż zaufa człowiekowi, który nie ma gniazda
i zatrzymuje się tam, gdzie go mrok zastanie?" (Syr 36, 27)[/color][/small][/i]
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Wątek Muzyczny IV W wolnym czasie 709 15/01/2023 20:15
Wątek kulinarny W wolnym czasie 570 16/03/2021 06:54
Wątek Nasze wątki - część otwarta 153 23/11/2020 20:31
wątek wakacyjny W wolnym czasie 30 01/06/2020 16:38
Nowy wątek Przedstaw się 13 06/04/2015 20:49

50,285,948 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024