20 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
1 dzień Offline
Klara Klara
3 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
3 tygodni Offline
swistak swistak
6 tygodni Offline
Alia Alia
7 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: Hyde park :: W wolnym czasie
 Drukuj temat
wątek książkowy
sigma
Dodany dnia 20/09/2014 12:42
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Ceny są różne, za 30-40 zł też da się kupić.
Poza tym są też biblioteki - Idiotę mają zwykle nawet w małych filiach.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Perfidia
Dodany dnia 20/09/2014 19:35
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 7779
Data rejestracji: 26.01.09

U mnie ostatnio na tapecie lektury z klasy II. Czyli Kubuś Puchatek, Dzieci z Bullerbyn i Puc, Bursztyn i goście Pfft W kolejce czeka Dallas 63 Kinga.
Edytowane przez Perfidia dnia 20/09/2014 19:35
[color=#990099][i]Czasem jest tak, że to, co się liczy, nie da się policzyć,
a to, co daje się policzyć - nie liczy się.[/i]
[small]A.Einstein[/small][/color]

[small]1,6180339887498948482045868343656...[/small]
 
http://antyproana.blox.pl
birbantka
Dodany dnia 20/09/2014 19:46
Awatar

Finiszujący


Postów: 360
Data rejestracji: 31.08.14

Właściwie nie wiem od czego zacząć...przychodzi mi do głowy tyle tytułów Shock Pewnie nie jestem typem mola książkowego, ale właściwie każda dobrze opowiedziana historia może mnie zainteresować. (no, może jedynie jakieś ckliwe romanse odpadają). A więc
Xi. z wątkiem psychiatrycznym:
"Sala nr 6" Czechow
"Noc Walpurgii albo Kroki Komandora" Jerofiejew ( do dzisiaj pamiętam ten spektakl teatru TV)
Xi. więzienne:
"Kryminalista" Głębskiego - bardzo polecam!!!
* "Mury Hebronu" Stasiuka- dopiero zamierzam przeczytać (znam tylko słuchowisko TR)
Klasyka wszelkiej maści:
Lem "Kongres futurologiczny"
Bułhakow "Fatalne jaja" "Psie serce" (zdecydowanie moje poczucie humoruGrin)
Jerofiejew "Moskwa - Pietuszki"
Czechow, Gogol - opowiadania
Eliade "Młodość stulatka" (szerzej znany dzięki ekranizacji F.F. Coppoli)
Kafka "Zamek", "Przemiana", "Ameryka"
Celine "Podróż do kresu nocy", "Śmierć na kredyt" (chociaż lektura tej drugiej bardziej mnie pochłonęła)
Maupassant (genialny i na wieki wieków przeze mnie ubóstwiany Grin) "Historia pewnego życia" ,"Bel ami"
Flaubert "Salambo" (najpiękniejsza książka o miłości jaką przeczytałam) + "Edukacja sentymentalna"
Mann "Czarodziejska góra" , "Mario i czarodziej" (niesamowite opowiadanie)
Stendhal "Czerwone i czarne", "Pustelnia parmeńska"
Szekspir "Tytus Andronikus", "Ryszard III", "Król Lear"
poza tym Dostojewski, Gombrowicz ....
Grin
Edit:
A jeszcze odn. różnych zaburzeń przyszło mi do głowy :
Plath "Szklany klosz"
Kane "Psychoza 4.48", "Łaknąć"
Zender "Strefa cienia: Trzy lata z psychopatą" - nie jest to literatura wysokich lotów, ale mimo wszystko zajmująca lektura.
Edytowane przez birbantka dnia 20/09/2014 21:22
[i][small][color=#006666]"Któż zaufa człowiekowi, który nie ma gniazda
i zatrzymuje się tam, gdzie go mrok zastanie?" (Syr 36, 27)[/color][/small][/i]
 
Jaskolka
Dodany dnia 22/09/2014 10:23
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2580
Data rejestracji: 13.10.10

Ja czytam obecnie [i]Pieśń lodu i ognia[/i] Martina. Przeczytałam pierwsze dwa tomy: [i]Gra o tron[/i] i [i]Starcie królów[/i], zaczęłam pierwszą część trzeciego ([i]Nawałnica mieczy: Stal i śnieg[/i]). Nie jestem jakoś bardzo zachwycona tym cyklem, nigdy w książkach nie lubiłam intryg, knucia, kto, z kim i dlaczego. Mam problem z zapamiętaniem imion i nazwisk bohaterów (identyfikuję je po pierwszej jednej czy dwóch literach i długości i w większości książek to działa Pfft) a tu tyle imion, trzeba pamiętać, że X należy do rodu Iksów, żeby zrozumieć, czemu ród Igreków przeraża małżeństwo X z kimś z rodu Zetów... Shock
W sumie czytam to dla kilku postaci, zobaczę, dokąd będę miała cierpliwość dotrzeć (zanim mi Martin tych bohaterów uśmierci, co podobno chętnie robi z najulubieńszymi osobami).

W każdym razie, żeby to tak bardzo uwielbiać jak niektórzy znajomi - nie, zdecydowanie nie.
 
sigma
Dodany dnia 22/09/2014 10:35
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Podobnie robię z niepolskimi imionami i nazwiskami w książkach i zawsze mnie denerwuje, jak kilka osób ma imię na tę samą literę Pfft
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
swistak
Dodany dnia 22/09/2014 11:35
Awatar

Złoty Forumowicz


Postów: 1757
Data rejestracji: 11.08.14

[quote][b]Perfidia napisał/a:[/b]
U mnie ostatnio na tapecie lektury z klasy II. Czyli Kubuś Puchatek, Dzieci z Bullerbyn i Puc, Bursztyn i goście Pfft W kolejce czeka Dallas 63 Kinga.[/quote]

Dzieci z Bullerbyn przeczytałem chyba z 10 razy.
Przypominają się dawne dobre czasy.

W gimnazjum czy liceum czytałem kolejne tomy "Ani z Zielonego Wzgórza" (poza pierwszym), i bardzo mi się to podobało (były znacznie ciekawsze od pierwszego, który uważałem za nudny). Przerwałem gdy zorientowałem się że zbyt mocno naśladuję tytułową bohaterkę.
Czasami myślę, że to może być przyczyna moich problemów z tożsamością płciową.
Edytowane przez swistak dnia 22/09/2014 11:36
 
Jaskolka
Dodany dnia 22/09/2014 14:18
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 2580
Data rejestracji: 13.10.10

[quote]Czasami myślę, że to może być przyczyna moich problemów z tożsamością płciową.[/quote]
Zastanawiam się, czy to musiało zadziałać w tę stronę: książka->problemy? Spotkałam się ze stwierdzeniem, że to raczej my w książkach przywiązujemy się najbardziej (lub najbardziej nienawidzimy Grin) bohaterów, w których widzimy przynajmniej jakąś część siebie.
Pewnie ilu czytelników, tyle przypadków, ale nie wiem, czy próbowałeś spojrzeć właśnie tak "w drugą stronę" Wink
 
birbantka
Dodany dnia 22/09/2014 17:25
Awatar

Finiszujący


Postów: 360
Data rejestracji: 31.08.14

[b]Jaskółka[/b] Ja podpisuję się pod tym co powiedziałaś. W książkach zawsze szukam bohaterów z podobnymi do mnie cechami charakteru, podobnymi problemami, sposobem widzenia świata. Nie wiem czy szukam przez to odpowiedzi na kwestie dot. mojego własnego życia, ale z pewnością z dużo większym zaangażowaniem śledzę ich losy.
[i][small][color=#006666]"Któż zaufa człowiekowi, który nie ma gniazda
i zatrzymuje się tam, gdzie go mrok zastanie?" (Syr 36, 27)[/color][/small][/i]
 
swistak
Dodany dnia 22/09/2014 19:11
Awatar

Złoty Forumowicz


Postów: 1757
Data rejestracji: 11.08.14

Jeśli rzeczywiście psychoterapia lub jej namiastka tutaj sprawi że "przeskoczę na drugą stronę", to będzie to wybitny przykład tego
[url]http://mam-efke.pl/forum/viewthread.php?thread_id=2208[/url]
a Wy przekonacie się jakie ostre są moje zęby i szpony Smile
(oczywiście żartuję, dziękuję Wam za wsparcie)

W każdym razie nadal nie czuję się kobietą a z używaniem żeńskich końcówek czuję się wybitnie nieswojo.

W każdym razie zgadzam się mniej więcej z tym co Jaskółka pisała.
 
birbantka
Dodany dnia 22/09/2014 19:35
Awatar

Finiszujący


Postów: 360
Data rejestracji: 31.08.14

[b]Swistak[/b] to jest ciekawa dla mnie kwestia - jak czytasz jakąś książkę, to najczęściej "identyfikujesz się" z męskimi czy żeńskimi postaciami?
Bo np. ja, odkąd pamiętam mam tendencję do obierania sobie za "swoich" bohaterów (nie bohaterki). Wyjątki od tego może były dwa lub trzy...? Na razie mam na to takie wytłumaczenie, że szczególnie w przypadku XIX wiecznych klasyków w jakich się zaczytywałam, postacie kobiece są często mdłe, zbyt filigranowe i ckliwe (jak dla mnie). Natomiast męskie postaci z reguły przejawiają więcej charakteru i są bardziej nieprzewidywalne (czy to tylko mój stereotyp?)
ps. co do "Ani z Zielonego Wzgórza" to się nie wypowiem, bo jakoś nigdy nie umiałam się przekonać do tej lektury (za to w dzieciństwie zaczytywałam się w Jeżycjadzie Musierowicz Grin )
Edytowane przez birbantka dnia 22/09/2014 19:51
[i][small][color=#006666]"Któż zaufa człowiekowi, który nie ma gniazda
i zatrzymuje się tam, gdzie go mrok zastanie?" (Syr 36, 27)[/color][/small][/i]
 
swistak
Dodany dnia 22/09/2014 19:56
Awatar

Złoty Forumowicz


Postów: 1757
Data rejestracji: 11.08.14

Tu nie chodziło o identyfikowanie się, ale o traktowanie jako wzorce osobowe.

Też nie umiałem się przekonać do "Ani z Zielonego Wzgórza" ale następne bardzo mi się podobały. Pierwsza część jest bardziej dla dzieci niż dorosłych.
 
birbantka
Dodany dnia 22/09/2014 20:08
Awatar

Finiszujący


Postów: 360
Data rejestracji: 31.08.14

Ok, to w takim razie wycofuję się z tego pytania, bo nie sądzę, żebym szukała w postaciach literackich "wzorców do naśladowania" (może się mylę i nie wiem czy na pewno o to Ci chodziło? ). Jasne, że mogły mi imponować jakieś konkretne zachowania czy cechy bohatera, ale raczej nie starałabym się ich powielać/ powtarzać. Wiem, że wiele z nich nie było i nie jest akceptowanych społecznie (tym bardziej nie nadaje się na wzorzec) . Jeśli znalazłam już coś wspólnego z jakąś postacią to doświadczenie to przypominało bardziej dyskusję z samym sobą, rozważanie możliwości, "bicie się z myślami" które po częsci były również moje. W tym sensie mówiłam o identyfikacji.
[i][small][color=#006666]"Któż zaufa człowiekowi, który nie ma gniazda
i zatrzymuje się tam, gdzie go mrok zastanie?" (Syr 36, 27)[/color][/small][/i]
 
swistak
Dodany dnia 22/09/2014 20:14
Awatar

Złoty Forumowicz


Postów: 1757
Data rejestracji: 11.08.14

Już nie pamiętam, ale może to akurat tak wyszło że próbowałem Anię naśladować.
 
birbantka
Dodany dnia 22/09/2014 20:21
Awatar

Finiszujący


Postów: 360
Data rejestracji: 31.08.14

Spoko Smile Kiedy po raz pierwszy przeczytałam "Zbrodnię i Karę" postanowiłam, że również zacznę "włóczyć się po ulicach i głośno rozmyślać". hehehe to nie był oczywiście najlepszy pomysł Smile Nie mówiąc już o "nauce grypsery" pod wpływem Kryminalisty Głębskiego...Grin Na szczęście wszystko to mijało mi po jakimś czasie....
Edytowane przez birbantka dnia 22/09/2014 20:27
[i][small][color=#006666]"Któż zaufa człowiekowi, który nie ma gniazda
i zatrzymuje się tam, gdzie go mrok zastanie?" (Syr 36, 27)[/color][/small][/i]
 
Alia
Dodany dnia 22/09/2014 21:10
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

Ja mam z książkami coś innego - czasami trudno mi dokończyć lekturę, bo tak bardzo współczuję bohaterom, a może nawet bardziej - współodczuwam z nimi. Tak miałam z "Chłopakami Anansiego" Gaimana, gdzie mocno współodczuwałam z biednym Charliem i po scenie z karaoke (kto czytał, ten pamięta) na jakiś czas rzuciłam książkę.
 
birbantka
Dodany dnia 22/09/2014 21:20
Awatar

Finiszujący


Postów: 360
Data rejestracji: 31.08.14

[b]Alia [/b] ja może nie rzuciłam nigdy książki z takiego powodu, ale pamiętam, (chyba po raz jedyny w życiu) jak przejęła mnie historia Matho (z Salambo Flauberta). Nie mogłam się pogodzić z tym, że historia ich miłości skończyła się tak tragicznie...właściwie to historia jego miłości, bo uczucie było jednostronne i od początku skazane na porażkę. Taki dzielny człowiek, a postawił wszystko na jedną kartę ...i przegrałEhmm
[i][small][color=#006666]"Któż zaufa człowiekowi, który nie ma gniazda
i zatrzymuje się tam, gdzie go mrok zastanie?" (Syr 36, 27)[/color][/small][/i]
 
swistak
Dodany dnia 22/09/2014 21:26
Awatar

Złoty Forumowicz


Postów: 1757
Data rejestracji: 11.08.14

Ile wy czytacie a ja od dawna NIC. Sad

EDIT: Chociaż wysiłek psychiczny mi by się bardziej przydał.
Edytowane przez swistak dnia 22/09/2014 21:29
 
sigma
Dodany dnia 26/09/2014 20:01
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

[quote]Zaczęłam dzisiaj czytać Znamię Nancy Huston i odczucia mam na razie baaardzo mieszane, książka jest strasznie dziwna pod każdym względem.[/quote]

A jednak... książka jest świetna Smile Opowiadana z perspektywy czterech sześciolatków, w odwróconej chronologii - najpierw opowiada chłopczyk w 2004 roku chyba, potem jego sześcioletni tata, potem w tym samym wieku babcia i prababcia.
I o ile ta pierwsza narracja mnie odrzucała (i nie tylko mnie, z tego co czytam w opiniach), to pozostałe już są bardzo fajne i w sumie tworzą bardzo ciekawą książkę.

A teraz się mierzę z "Wyznaję". Trochę mnie recenzje onieśmielały, że niby takie to monumentalne dzieło, które nas wszystkich przeżyje, powieść-katedra, ambitna, wymagająca, mnogość wątków, postaci, narracji... bałam się, że nie podołam.
Ale na razie po 120 stronach (z 760 Pfft) daję radę, nawet mniej więcej się orientuję, kto jest kim i kiedy w połowie akapitu dokonuje się przeskok w czasie o kilkaset lat Wink
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Innocentia
Dodany dnia 26/09/2014 20:28
Awatar

Medalista


Postów: 694
Data rejestracji: 14.09.14

Ostatnio próbuje zmusić się do czytania, ale średnio mi idzie. Są jednak książki, które mogę spokojnie polecić:
Człowiek w poszukiwaniu sensu - Frankl Viktor E.
Noc - Elie Wiesel
Toksyczni rodzice - Forward Susan
Uratuj mnie - Rachel Reiland
[b][i]"Zdolność człowieka do dawania siebie innym ludziom jest poezją w prozie życia." - Zygmunt Freud[/i][/b]
 
birbantka
Dodany dnia 26/09/2014 20:44
Awatar

Finiszujący


Postów: 360
Data rejestracji: 31.08.14

[quote][b]Innocentia napisał/a:[/b]
Noc - Elie Wiesel
[/quote]
Przyłączam się i polecam - niesamowita książka ! Czytałam też "Pieśń umarłych" Wiesela i również wywarła na mnie duże wrażenie.
Edytowane przez birbantka dnia 26/09/2014 20:44
[i][small][color=#006666]"Któż zaufa człowiekowi, który nie ma gniazda
i zatrzymuje się tam, gdzie go mrok zastanie?" (Syr 36, 27)[/color][/small][/i]
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Wątek Muzyczny IV W wolnym czasie 709 15/01/2023 20:15
Wątek kulinarny W wolnym czasie 570 16/03/2021 06:54
Wątek Nasze wątki - część otwarta 153 23/11/2020 20:31
wątek wakacyjny W wolnym czasie 30 01/06/2020 16:38
Nowy wątek Przedstaw się 13 06/04/2015 20:49

50,263,736 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024