25 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
6 dni Offline
Klara Klara
4 tygodni Offline
Nieustraszona Nieustraszona
4 tygodni Offline
swistak swistak
7 tygodni Offline
Alia Alia
7 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: Hyde park :: W wolnym czasie
 Drukuj temat
wątek książkowy
Alia
Dodany dnia 08/01/2014 16:47
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

Nic lekkiego, ale muszę się podzielić wrażeniami. Wit Szostak "Chochoły", "Dumanowski", "Fuga". Nie przeczytałam na raz, czytałam każdą książkę po tym, jak się ukazała (no dobrze, ostatnią sporo później). Trzy książki, z jednej strony osobne, każda na swój sposób domknięta, z drugiej stanowiące jedną całość, którą najlepiej pewnie byłoby przeczytać od razu, po kolei, żeby wyłapać wszystkie nawiązania i pojąć ogrom i skomplikowanie konstrukcji. O czym są? O tworzeniu się historii, o opowieściach i legendach, o autokreacji, kłamstwie, reinterpretacji. Bardzo krakowskie, bardzo filozoficzne, bardzo muzyczne (cóż, autor jest krakowskim filozofem i grajkiem-amatorem). A kiedy kilka godzin po przeczytaniu "Fugi" uświadomiłam sobie, że ten tytuł można interpretować na dwa sposoby i każdy z nich ma sens, aż zaklęłam cicho "o ty podły autorze, ty, jak ty to sobie wymyśliłeś?"
Polecam, ale tylko jeśli macie czas, to nie są książki, które można czytać szybko. I jeśli "Chochoły" was odrzucą frazą, melodią języka, nie ma co się męczyć. Ja tą frazą później myślałam, a to dla mnie wielki komplement dla autora.
 
sigma
Dodany dnia 20/01/2014 13:19
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Skończyłam po prawie roku czytać Ciemniejszą stronę Greya Grin
Jak po pierwszym tomie uznałam, że literacko to jest dno, ale można czytać jako powieść erotyczną, tak przy drugim tomie i ciągłym opisywaniu seksu za pomocą zestawu tych samych banalnych i coraz bardziej irytujących określeń - nawet jako powieść erotyczna przestało się sprawdzać.
Trzeci tom sobie daruję, skoro do drugiego przez rok robiłam podejścia, żeby go dokończyć Pfft
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
martyna
Dodany dnia 20/01/2014 18:34
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

czytam Martha Quest całkiem fajna, ale ciężka literatura.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Alia
Dodany dnia 20/01/2014 20:55
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

O, Doris Lessing, jedna z moich ulubionych pisarek, choć akurat "Dzieci przemocy" jeszcze nie czytałam.
 
sigma
Dodany dnia 15/04/2014 18:32
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Czytam "Altanę". Taka powieść bez szczególnych walorów literackich, ale jako wypełniacz czasu do tramwaju dobra. Akcja się dzieje w czasie powodzi w 1997 roku, w Kotlinie Kłodzkiej.
Więc siedzę w tramwaju przemoczona, z nieszczelnych okien cieknie, na zewnątrz na zmianę leje lub kropi... i czytam o ulewnych opadach, potoku podmywającym domy, zerwanych mostach... tramwaj stanął między przystankami, a ja się zastanawiam, czy to dlatego, że tory zmyło i czy dotrę do domu... Pfft
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Alia
Dodany dnia 17/04/2014 09:43
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

Lauren Beukes "Lśniące dziewczyny" - taka dziwna książka, ni to fantastyka, ni to horror, ni to całkowicie realistyczna powieść o kobietach. Założenie jest całkiem proste (w pewnym sensie) - podróżujący w czasie seryjny morderca, który zabija tytułowe "lśniące dziewczyny", młode kobiety, które mają w sobie coś, iskrę, szansę, by stać się kimś więcej. Autorka stwierdziła na spotkaniu, że jej książka jest manifestem przeciwko przemocy wobec kobiet i przeciwko sposobowi, w jaki ta przemoc jest ukazywana w mediach. Owszem, to też się czuje, ale przede wszystkim jest to bardzo dobrze napisana, wciągająca powieść. Szkoda tylko, że polskie tłumaczenie momentami zgrzyta.
 
sigma
Dodany dnia 20/04/2014 14:35
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

"Zbieg okoliczności" K. Pisarzewskiej czytałam dzisiaj do wpół do piątej nad ranem, nie mogłam się oderwać.
Książka jest w różnych miejscach przedstawiana jako kryminał, powieść obyczajowa, psychologiczna...
Dla mnie zdecydowanie psychologiczno-obyczajowa, a wątek kryminalny jest przez większość książki tylko pretekstem do snucia opowieści o własnych traumach, relacjach rodzinnych itp. Choć na koniec i ten wątek kryminalny robi się psychologicznie ważny.
I mam ostatnio słabość do pokręconych, nieprzystosowanych społecznie, nieco antypatycznych na pierwszy rzut oka bohaterów...
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
fasolowa
Dodany dnia 24/04/2014 21:43
Rozgrzewający się


Postów: 3
Data rejestracji: 17.04.14

Ja serdecznie polecam ksiazke pt. "Moje drzewko pomarańczowe" jest to powieść autorstwa José Mauro de Vasconcelosa. Jest to ksiazka ktora podrozuje że mna zawsze i wszedzie. I naprawdę goroco zachecam do przeczytania jej, bo kazdy cos z niej wyciagne dla siebie.
 
e-milka
Dodany dnia 21/05/2014 12:31
Awatar

Medalista


Postów: 584
Data rejestracji: 28.12.12

Ktoś tu pamięta "My dzieci z dworca Zoo"? To jedna z tych książek, które zrobiły na mnie olbrzymie wrażenie. Przeczytałam ją jako nastolatka i później wielokrotnie do niej wracałam. Podczas czytania za każdym razem zwracałam uwagę jak niewiele trzeba żeby wpaść w bagno i stoczyć się na samo dno. Opowieść Christiane w pewnym sensie mnie uratowała. Mimo trudności w domu jak ognia unikałam wszelkich używek. Żyłam w piekle, ale nie chciałam trafić do jeszcze większego piekła. Narkotyki były jak ostatni stopień do...
Czemu o tym piszę? Bo wczoraj przez przypadek trafiłam na książkę o dalszych losach Chrisiane: "Życie mimo wszystko". Przeczytam z wielką chęcią i dam znać.
Jeszcze tylko parę wiosen
Jeszcze parę przygód z losem
i kłopotów będzie mniej
Ach, cierpliwość tylko miej
 
sigma
Dodany dnia 21/05/2014 13:30
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Czytałam obszerny artykuł w związku z ukazaniem się tej książki... i w sumie dalsze losy Chrisiane już znam, więc do samej książki mnie za bardzo nie ciągnie Wink
My, dzieci... czytałam, jak miałam chyba 14 lat i myślę, że to jest dobra książka właśnie dla czternastolatek. Mam ją na półce do tej pory, z sentymentu, ale teraz bym tego nie przeczytała raczej.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Alia
Dodany dnia 27/05/2014 21:21
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

Wit Szostak, "Sto dni bez słońca". Tak, wiem, znowu ten Szostak - ale nic na to nie poradzę, że z jakiegoś powodu jego proza bardzo do mnie przemawia. To jest fantastyka, ale głównie w tym sensie, że dzieje się na nieistniejącym uniwersytecie na nieistniejącej wyspie. Główny bohater i narrator zarazem chciał w ramach wymiany akademickiej trafić do Oxfordu, a wylądował na zapomnianych Finneganach. Z pewnością jest to satyra na środowisko akademickie (co nie dziwi, bo autor sam jest wykładowcą akademickim), ale przede wszystkim to opowieść o ludzkiej zdolności do oszukiwania się, do błędnego interpretowania zachowań innych na własną korzyść, tworzenia fałszywego i wyolbrzymionego obrazu samego siebie. Bardzo zła książka (w sensie "niegodziwa"), momentami ogromnie śmieszna, a jednocześnie przeraźliwie smutna.
Edytowane przez Alia dnia 27/05/2014 21:21
 
Makro
Dodany dnia 30/05/2014 22:21
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Ostatni przeczytałem: Psychopaci są wśród nas Robert D. Hare
Łatwo i przyjemnie napisane. Z mojego punktu widzenia zawodowego - dobrze narysowany obraz, zwracający uwagę na rzeczy, które zwykle nie są w opisie na pierwszym planie.
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
Makro
Dodany dnia 13/07/2014 00:45
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Philip K. Dick "Łowca androidów" - film obejrzałem dawno temu, ale książkę przeczytałem dopiero wczoraj, wychodząc z założenia, że po co czytać książkę, jak już znam fabułę. Myliłem się, książka o niebo lepsza od świetnego filmu.
Edytowane przez Makro dnia 13/07/2014 00:45
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
sigma
Dodany dnia 23/07/2014 22:10
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Skończyłam czytać Złodziejkę książek.
I jestem zachwycona, książka jest genialna. Ujęła mnie narracja (narratorem jest Śmierć), wstawki od narratora, sposób opowiadania...
Samą fabułę znałam z filmu, ale w niczym mi to tym razem nie przeszkadzało, mimo że kolejności film - książka zwykle nie lubię.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Makro
Dodany dnia 23/07/2014 22:16
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

Ok, przeczytałem recenzję - chyba zaraz się za nią wezmę (po ostatnich 3 tomach opowieści o Amber)
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
ef
Dodany dnia 23/07/2014 22:18
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

huuh, też się przymierzam do tej Złodziejki.

ale wałkuję Lśnienie. potem film. i wystawa Kubricka w Muzeum Narodowym jako zwieńczenie. mrrr Smile
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
sigma
Dodany dnia 23/07/2014 22:25
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Warto, warto Smile
Ja sobie kupiłam w wydaniu, które mi się najbardziej podoba, i uruchomił się cały mój fetyszyzm książkowy... zmacałam ją i przewertowałam na wszystkie strony, zanim jeszcze zaczęłam czytać... i po skończeniu dalej wertuję, bo rozbrajają mnie te wstawki, które się rzucają w oczy przy wertowaniu Wink
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Makro
Dodany dnia 23/07/2014 22:34
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3419
Data rejestracji: 10.08.08

[quote]o rozbrajają mnie te wstawki[/quote]
Uwielbiam książki i mieć i czytać, ale nie rozumiem co miałaś na myśli?
[color=#3300ff]"Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie."[/color]
[color=#6600ff]Karl Kraus[/color]
[color=#0099ff]Jestem lekarzem. Na forum jestem prywatnie, więc funkcje leczenie i diagnostyka są wyłąc
 
http://www.blogozakrecie.blox.pl
sigma
Dodany dnia 23/07/2014 22:45
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Książka jest tak napisana, że tekst jest co jakiś czas przerywany wyróżnionymi wstawkami, komentarzami i uwagami narratora. I te wstawki się rzucają w oczy przy przeglądaniu, i mnie rozbrajają, począwszy od pierwszej na samym początku książki:

[quote]DROBNA UWAGA
Na pewno umrzecie.
(...)

REAKCJE NA WYŻEJ STWIERDZONY FAKT
Czy to was niepokoi?
Namawiam - nie bójcie się.
Ja nigdy nie postępuję nie fair.
Ale, ale, przecież musi być wstęp. [/quote]
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Alia
Dodany dnia 24/07/2014 09:54
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

Dla posiadaczy czytników - pojawił się nowy pakiet BookRage: [url]http://bookrage.org/[/url]. Jest w nim między innymi zbiór tekstów niejakiego Radka Teklaka, znanego również jako bloger radkowiecki. Znam go osobiście, niejedną imprezę spędziłam słuchając jego opowieści dziwnej treści i wyjąc ze śmiechu, wersja pisana również działa doskonale. Podobno również Szczerek jest bardzo zabawny, ale jego jeszcze nie czytałam. W każdym razie, polecam.
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Wątek Muzyczny IV W wolnym czasie 709 15/01/2023 20:15
Wątek kulinarny W wolnym czasie 570 16/03/2021 06:54
Wątek Nasze wątki - część otwarta 153 23/11/2020 20:31
wątek wakacyjny W wolnym czasie 30 01/06/2020 16:38
Nowy wątek Przedstaw się 13 06/04/2015 20:49

50,288,835 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024