19 Kwietnia 2024
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Hernandez Hafsa Hernandez Hafsa
16:37:27 Offline
Klara Klara
3 tygodni Offline Offline
Nieustraszona Nieustraszona
3 tygodni Offline Offline
swistak swistak
6 tygodni Offline Offline
Alia Alia
6 tygodni Offline Offline
Ostatnio zarejestrował się: Hernandez...
Ogółem Użytkowników:2,202
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Zobacz temat
Mam Efkę :: Hyde park :: W wolnym czasie
 Drukuj temat
wątek książkowy
ef
Dodany dnia 08/07/2013 18:44
Awatar

Pasjonat


Postów: 6498
Data rejestracji: 16.02.11

czytałam opinię o tej książce na jednym z blogów książkowych i nie czuję się zachęcona...
Wcale nie umarłeś lecz śpisz, jeszcze życie wyjdzie Ci.
 
Rat
Dodany dnia 08/07/2013 19:25
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 3056
Data rejestracji: 07.02.11

[b]Potyczki z Freudem. Mity, pułapki i pokusy psychoterapii[/b] .
są obecnie na tapecie , ale puki co nie powala . Ciężko mi się czyta . Nie wiem , może dlatego , że wolę czytać jak jest ponuro na zewnątrz Wink
[color=#33cc33] Czasem sobie myślę, że
Oj, lepiej byłoby gdyby nie było mnie. [/color]
 
https://sknerus.pl/pl/pp/301470/456
Alia
Dodany dnia 08/07/2013 20:52
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

Tutaj: [url]http://trzyczesciowygarnitur.blogspot.com/2013/06/jak-nie-pisac-o-problemach-spoecznych.html[/url] można przeczytać dość długą i wnikliwą recenzję "Bezdomnej". Mnie też zdecydowanie zniechęciła do lektury.
 
Alia
Dodany dnia 09/08/2013 15:12
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

Trochę o książkach, trochę nie do końca, ale nie wiem, w jakim innym wątku by to pasowało, a chcę się podzielić. Tłumaczę kolejną książkę pewnej autorki specjalizującej się w powieściach dla młodzieży. I po raz kolejny pojawia się tam motyw psychiatrii i psychoterapii. Co wygląda następująco - otoczenie uważa, że bohaterka ma problem, bohaterka trafia do psychiatry, który otępia ją lekami, tudzież do psychoterapeuty, który wygaduje kompletne bzdury, aż w końcu okazuje się, że to bohaterka miała rację i wcale nie była zaburzona. Byłam aż ciekawa, czyżby autorka miała takie przejścia z psychiatrią, ale natrafiłam na wywiad, w którym wyszło coś jeszcze śmieszniejszego - otóż matka autorki uważała, że byłaby ona świetną terapeutką, i popychała ją w tym kierunku, ale ostatecznie pani zaczęła pisać. I uważa, że jej powieści to też forma terapii dla nastolatków. I w tym momencie wszystko mi opadło, bo przekaz jej powieści jest dość prosty - psychiatrzy i terapeuci to idioci, a szpital to już w ogóle samo zło. A jeśli masz depresję, myśli samobójcze i widzisz rzeczy, których nie widzi nikt inny, to znaczy, że jesteś wyjątkowa, a nie wymagająca fachowej pomocy.
 
Pogodna
Dodany dnia 09/08/2013 17:17
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3860
Data rejestracji: 23.06.10

O k*****. Chociaż i tu na forum przewija się kilka razy takie teksty, że psychiatrzy i psychoterapeuci to banda nieznających się na niczym ludzi, to jeszcze takiego motywu w książce nie znalazłam, chyba, że w jakiś horrorach lub innych, gdzie puentą jest szalony doktorek lub psychoterapeuta.
Nieśmiertelność jest bardzo łatwa do osiągnięcia. Wystarczy nie umierać.
 
sigma
Dodany dnia 09/08/2013 17:36
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Ja się spotykam całkiem często, zwlaszcza z psychiatrami i szpitalami psychiatrycznymi. I jakoś... nie jestem w stanie się tym zbulwersować Pfft Psychiatria ma niezbyt chlubną historię, za to dość... atrakcyjną literacko Wink
Trochę mnie tylko zniesmacza, że to jest literatura dla młodzieży, więc trudno liczyć na krytycyzm czytelników.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Alia
Dodany dnia 10/08/2013 09:52
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 2831
Data rejestracji: 01.09.09

sigma, ja wiem, że krytyka psychiatrii i psychoterapii jest nośnym tematem w literaturze (patrz "Lot nad kukułczym gniazdem"), ale tu bardziej wstrząsnęło mną, że autorka ma ambicję, by jej książki były psychoterapią dla nastolatków (a raczej nastolatek). I szczerze współczuję psychiatrom i terapeutom, którzy będą musieli później pracować z zagorzałymi fankami tej pani i wykorzeniać z nich mylne przekonania (na przykład "wszystkie leki otępiają").
Edytowane przez Alia dnia 10/08/2013 09:52
 
Pogodna
Dodany dnia 10/08/2013 10:53
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 3860
Data rejestracji: 23.06.10

No i przede wszystkim jakie to krzepiące dla młodzieży, często zagubionej, która chłonie jak gąbka. Ktoś by mógł się przyczepić i powiedzieć, że jak w życiu różnie można trafić na "specjalistę" ja jednak jestem za tym, żeby oddzielano literaturę dla młodzieży od takich fantazji na temat psychoterapeutów.
Nieśmiertelność jest bardzo łatwa do osiągnięcia. Wystarczy nie umierać.
 
sigma
Dodany dnia 10/08/2013 11:39
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Ale nikt tego nie oddzieli, póki co jeszcze w literaturze wolno fantazjować, o czym się tylko chce... a ja bym mimo wszystko nie chciała doczekać czasów, w których ktoś to kontroluje Wink

karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Perfidia
Dodany dnia 10/08/2013 12:25
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 7779
Data rejestracji: 26.01.09

Pewnie, że wolno fantazjować, tylko jest zasadnicza różnica gdy książkę promuje się jako fantazje vs jako coś, co ma służyć psychoterapii.
[color=#990099][i]Czasem jest tak, że to, co się liczy, nie da się policzyć,
a to, co daje się policzyć - nie liczy się.[/i]
[small]A.Einstein[/small][/color]

[small]1,6180339887498948482045868343656...[/small]
 
http://antyproana.blox.pl
Rat
Dodany dnia 12/08/2013 15:48
Awatar

Platynowy forumowicz


Postów: 3056
Data rejestracji: 07.02.11

Kupiłam sobie Oddział Otwarty - Barbary Rosiek
Tragedia , tego czytać się nie da ( albo ja nie ogarniam , nie lubię takiego pisania )
np : "W końcu mnie olśniło ,większość świrów tak naprawdę albo nie potrafi przyjąć pomocy , albo jej nie chce. Wygodny styl psychotyka , szantaż ,że się zabije. Pępek świata."

"Zdrowe życie to dopiero prawdziwy cud, a nie ucieczka w świrowanie , psychozy , znęcanie się nad rodziną ,szantażowanie chorobą. Schizofrenicy to najgorsi grzesznicy na tym świecie"

Na każdej stronie zachwalanie boga , i o ptakach ,które hoduje . Jeden wielki chaos w tej książce .
Chętnie wymienię się na jakąś inną książkę bo tę rzucam w kąt (ktoś chętny?) .
Jej inne książki " Kokaina" , "Pamiętnik narkomanki" były całkiem inne.
[color=#33cc33] Czasem sobie myślę, że
Oj, lepiej byłoby gdyby nie było mnie. [/color]
 
https://sknerus.pl/pl/pp/301470/456
martyna
Dodany dnia 12/08/2013 17:37
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

ja na książki B.Rosiek nie narzekam i fajnie mi sie czytało ale "Oddz Otwartego" nie czytałam. Obecnie nie gustuje w takich klimatach po lekturze pamiętnika samobójcy mi przeszła chęc na takie książki.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Energetyczna
Dodany dnia 13/08/2013 16:27
Awatar

Medalista


Postów: 542
Data rejestracji: 27.04.13

nie wiem czy pisałam ale dostałam od kolegi w prezencie świetną książkę Regina Brett "Bóg nigdy nie mruga" zbiór opowieści dający nadzieje
" Ko­bieta jest or­ga­niz­mem ul­tra­dos­ko­nałym. Pot­ra­fi się re­gene­rować po ek­stre­mal­nie ciężkich doświad­cze­niach. Przet­rwa wszystko. "
 
sigma
Dodany dnia 22/08/2013 21:29
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Ostatnio się zaczytałam w "Ciemno, prawie noc" Joanny Bator.
Książka była na tyle wciągająca, że na początku myślałam, że przeczytam ją w dwa dni. Ale potem okazała się na tyle trudna emocjonalnie i drastyczna, że dawkowałam ją sobie przez dwa tygodnie.
Jest w niej dużo przemocy seksualnej wobec dzieci (ostrzegam), choć trudno powiedzieć, żeby to była książka o przemocy. W ogóle trudno powiedzieć, o czym ta książka jest... to jest wiele dobrze opowiedzianych historii wielu ludzi, zaskakująco się ze sobą krzyżujących i na siebie wpływających. A w tle dokładna topografia Wałbrzycha i Zamek Książ Smile
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
martyna
Dodany dnia 10/11/2013 20:46
Awatar

300% normy


Postów: 11241
Data rejestracji: 07.08.09

ostatnio zaczytuję się w Monike Szwaji, ogólnie czytam dość ciężkie rzeczy+ medyczne/pracowe i na odkorowanie i reset Szwaja jest idealna.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską herbatę, czytać złe książki i marnować czas na ludzi, dla których nic nie znaczymy.
 
Klara
Dodany dnia 10/11/2013 21:15
Awatar

300% normy


Postów: 7047
Data rejestracji: 16.04.12

ja uwielbiam Szwaję Smile za ten optymizm
Wszystko to, co mam, to ta nadzieja, że życie mnie poskleja
 
sigma
Dodany dnia 10/11/2013 23:41
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

A ja z dużym opóźnieniem poznaję Tokarczuk. Do tej pory dużo czytałam o jej książkach, ale jej książki - żadnej Zawstydzony
Perspektywa tematycznie ukierunkowanego spotkania autorskiego dopiero mnie zmotywowała. Przeczytałam Prowadź swój pług przez kości umarłych, teraz się zabieram za Biegunów, a jeszcze trzy rzeczy mam w bibliotece zarezerwowane, ale to nie wiem, czy przed spotkaniem zdążę wypożyczyć.
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Yasmin
Dodany dnia 11/11/2013 11:53
Awatar

Startujący


Postów: 154
Data rejestracji: 07.11.13

Przeczytalam w ostatnim czasie sporo ksiazek, bo uwielbiam czytac.
Tytuly, ktorymi moglabym sie z Wami podzielic i zachecic do lektury to:
- Arkadia I.Michalowska
- Jeszcze jeden dzien M.Albom
- Norwegian Wood H.Murakami
- Uratuj mnie R.Reiland

No i Edward Stachura z calym swym dorobkiem. Jak by to powiedziala Kora : "Kocham, kocham, kocham..."
[small]Choć ludzi coraz więcej i więcej...
o człowieka coraz trudniej...
coraz ciężej...[/small]
 
e-milka
Dodany dnia 09/12/2013 07:28
Awatar

Medalista


Postów: 584
Data rejestracji: 28.12.12

Zaczęłam czytać "Przebudzenie" Anthony'ego de Mello. Zachęcam. Skłania do refleksji.
Jeszcze tylko parę wiosen
Jeszcze parę przygód z losem
i kłopotów będzie mniej
Ach, cierpliwość tylko miej
 
sigma
Dodany dnia 28/12/2013 12:41
Awatar

Grupa Trzymająca Władzę


Postów: 12627
Data rejestracji: 12.02.11

Przeczytałam swój gwiazdkowy prezent - "Zniknąć" Petry Soukupovej.
I jestem książką zachwycona. Trzy historie rodzinne, w różnym stopniu dramatyczne, dwie z nich opowiedziane z perspektywy dzieci, trzecia - z perspektywy dorosłej kobiety, wspominającej dzieciństwo.
Świetny styl, wyrazisty, bardzo oszczędny, precyzyjny, bez melodramatyzowania... chwilami przypominał mi styl pisania ef Wink
Ja chcę wszystkie książki tej pani! Tylko z tego co widzę, to dwie inne nie były chyba wydane w Polsce Sad
Edytowane przez sigma dnia 28/12/2013 12:41
karą za niewiarę będzie lęk
który już nie zechce opuścić mnie
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Wątek Muzyczny IV W wolnym czasie 709 15/01/2023 20:15
Wątek kulinarny W wolnym czasie 570 16/03/2021 06:54
Wątek Nasze wątki - część otwarta 153 23/11/2020 20:31
wątek wakacyjny W wolnym czasie 30 01/06/2020 16:38
Nowy wątek Przedstaw się 13 06/04/2015 20:49

50,257,196 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024