23 Listopada 2024
Reklama
Grupa doświadczonych psychiatrów i psychologów w Kłodzku
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Em Em
1 tydzień Offline
sasta sasta
2 tygodni Offline
notno notno
4 tygodni Offline
KingArthur KingArthur
8 tygodni Offline
swistak swistak
10 tygodni Offline
Ostatnio zarejestrował się: davidcorso
Ogółem Użytkowników:2,209
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/12/2022
Cześć, Rafa!

15/12/2022
Dzień Dobry Wszystkim Smile

06/10/2022
zdrowia

06/10/2022
Covid zapukał do moich drzwi poraz kolejny ten już ze szpitalem w tle. Stres

17/07/2022
Romek, nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość pisania na Forum - najpierw muszą się przedstawić w dziale "przedstaw się".

Archiwum shoutboksa
Artykuły: Depresja
Czym jest depresja?
To dość często używane słowo, przez co nieco wyparło takie słowa jak np. chandra, melancholia, przygnębienie. Pisząc ten artykuł mam na myśli chorobę, jedną z bardziej, jeżeli nie najbardziej przykrych chorób, która może dotknąć umysł. Depresją nie jest rozczarowanie, bo np. nie było dzisiaj internetu, złość na nauczyciela, bo dał niesprawiedliwą ocenę. Należy pojmować tą chorobę jako coś bardzo głębokiego, z wyraźnie zaznaczoną tendencją do trwania tygodnie, miesiące, a nawet lata.


W depresji mówimy o przedłużającym się uczuciem smutku, towarzyszącym przeważnie dzień po dniu. Brakiem zainteresowań i motywacji do działań, które wcześniej skutecznie poprawiały samopoczucie, a niekiedy nawet traci się chęć do zaspokajania swoich codziennych potrzeb (apatia).

Depresja - porady dla bliskich
Depresja jest chorobą, nie zmienia to faktu, że osoby bliskie pacjentowi często znajdują się w sytuacji, gdzie dominującym uczuciem szybko staje się bezsilność. Ta sytuacja w efekcie staje się jeszcze trudniejsza, a czyny nasze staję się jeszcze bardziej chaotyczne. Jak poradzić sobie z depresją, której nie rozumiemy?

Depresja w służbie masochizmu
utrzymywanie stanu depresji jako element masochizmu

Deprywacja snu
Podawana jest jako jedna z metod leczenia depresji. Jednak psychiatria nie ucieka się do tej metody często. Z reguły wcześniej znajdzie się opis leczenia za pomocą leków, elektrowstrząsów, fototerapii, stymulacji nerwu błędnego. Nie znalazła w psychiatrii miejsca jako skuteczna i uznana metoda leczenia.

Elektrowstrząsy (EW) - fakty i mity

Elektrowstrząsy dalej pozostają jednym z najbardziej kontrowersyjnych sposobów leczenia. Sama nazwa budzi bardzo złe skojarzenia. Metoda ta była stosowana przed  pojawieniem się jakichkolwiek skutecznych leków psychiatrycznych. Sposób w jaki były przeprowadzane, powodowało, że były niezwykle bolesne, wręcz twierdzono, że ten sposób leczenia jest niehumanitarny . W ciągu kilkudziesięciu lat elektrowstrząsy, jak cała psychiatria, niezwykle zmieniły swoje oblicze. Poniżej jest próba polemiki z najczęściej spotykanymi, powszechnymi poglądami na temat EW, które sięgają korzeniami do bardzo odległych czasów.



Kilka porad dla chorych na depresję.

Pamiętaj, że depresja jest chorobą. Medycyna posiada dobre narzędzia pozwalające na skuteczne leczenie tego typu choroby.

Leczenie depresji może prowadzić nawet lekarz rodzinny, możesz też skorzystać bezpośrednio z wizyty u psychiatry - nie potrzebujesz skierowania. Zanim zaczniesz leczyć się lekami ziołowymi skonsultuj to z lekarzem, może potrzebujesz czegoś innego.



Leczenie depresji.

W trakcie swojego życia na depresję zachoruje około 40% osób. U części z nich będzie to pojedynczy epizod, natomiast u reszty depresja będzie nawracała. Ta choroba generuje znaczne cierpienie, jest przyczyną zdecydowanie gorszego funkcjonowania, zaniedbywania obowiązków zawodowych, rodzinnych, uciekania w nadużywanie alkoholu. Jest też jedną z głównych przyczyn prób samobójczych.



Leki antydepresyjne bez mitów
Podstawową zasadą działania leków antydepresyjnych jest zwiększenie dostępności neuroprzekaźnika w synapsach, które należą do ośrodków odpowiedzialnych za regulację nastroju.

Osobowość depresyjna a lęki?
Lęk przed samorealizacją odczuwany jako odebranie sobie poczucia bezpieczeństwa i poczucie popadnięcia w izolację.

Postacie depresji
Depresji nie można traktować jak jednorodnego schorzenia. U różnych osób wygląda ona inaczej. Poniższy artykuł podejmuję próbę przedstawienia najczęstszych form.

Przyczyny depresji
Skąd się bierze depresja? Dlaczego na nią można zachorować?

Utrata dobrego, kochanego obiektu(osoby), a depresja.
Utrata dobrego, kochanego obiektu(osoby), a depresja pojawiająca się po latach.

51,674,348 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2024