24 Październik 2017
Reklama
psycholog we wrocławiu, psychoterapia zaburzeń odżywiania, depresji, specjalista terapii uzależnień
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


swistak swistak
04:09:12 Offline
ef ef
04:11:25 Offline
sigma sigma
04:32:01 Offline
ploion ploion
04:41:27 Offline
rafa rafa
06:41:50 Offline
Ostatnio zarejestrował się: miniu89
Ogółem Użytkowników:1,813
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

13/10/2017
Wiem, ale stosowanie jej nie wychodzi mi.

13/10/2017
Higiena snu jest Tobie potrzebne

13/10/2017
No przecież nie mogę chodzić spać o 2 i wstawać o 11. Angry Angry Angry

12/10/2017
Nie o higiene snu u mnie xhodzi

12/10/2017
http://www.cci.he.
..ygiene.pdf
Jakby ktoś chciał, to mogę przetłumaczyć go na polski.

Archiwum shoutboksa
Leki antydepresyjne bez mitów
Dobry lek zawsze gorzki
Konfucjusz

Podstawową zasadą działania leków antydepresyjnych jest zwiększenie dostępności neuroprzekaźnika w synapsach, które należą do ośrodków odpowiedzialnych za regulację nastroju. Może się to odbywać na kilka sposobów.

Inhibitory wychwytu zwrotnego

Wszystkie synapsy, niezależnie od typu neuroprzekaźnika, który wykorzystują, są wyposażone w mechanizm “recyclingu” - wychwytu zwrotnego. Neuron presynaptyczny (czyli ten, który podaje sygnał dalej) wyłapuje cząsteczki neuroprzekaźnika z synapsy, aby zapobiegać ciągłej stymulacji receptorów neuronu odbierającego sygnał.


Inhibitory wychwytu zwrotnego to leki, które blokują “recycling” neuroprzekaźników. Blokowanie wychwytu zwrotnego może się odbywać na kilka sposobów - np. poprzez blokowanie receptorów uruchamiających “recycling”, blokowanie enzymów rozkładających neuroprzekaźnik lub blokowanie transporterów neuroprzekaźnika. W synapsach pozbawionych wychwytu zwrotnego, zwiększona jest liczba cząsteczek neuroprzekaźnika, a także czas stymulacji.


To z kolei prowadzi do zmiany czułości receptorów postsynaptycznych (czyli tych, po stronie neuronu odbierającego sygnał). Jest to efekt neuroplastyczności, która pozwala m.in. na przystosowywanie się mózgu do zmienionych warunków. Stąd właśnie wynika opóźnione działanie leków antydepresyjnych. Receptory są białkami o dość skomplikowanej budowie. Przedsięwzięcie, którego celem jest “przebudowa” receptorów wymaga znacznych nakładów środków, uruchomienia RNA oraz przeprowadzenia syntezy potrzebnych części białkowych budowanych receptorów. Dla porównania - do wytworzenia jednej cząsteczki neuroprzekaźnika serotoniny potrzebny jest jeden aminokwas (tryptofan), do zbudowania receptora serotoniny potrzebnych jest co najmniej kilkaset różnych aminokwasów.


Główne typy leków antydepresyjnych:
1. Nieselektywne inihibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny (trójpierścieniowe leki pierwszej generacji) - oddziałujące również na neuroprzekaźniki nie biorące udziału w kontroli nastroju.
2. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI - ang. Selective serotonin reuptake inhibitors).
3. Inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny (SNRI - ang. Serotonin–norepinephrine reuptake inhibitors).
4. Odwracalne inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) - monoaminooksydaza jest enzymem rozkładającym określone związki chemiczne (monoaminy, do których należą także serotonina, dopamina i noradrenalina).
5. Leki oddziałujące bezpośrednio na receptory (działają na zasadzie zwiększania “czułości” receptorów neuronu odbierającego sygnał - potrzeba mniejszej ilości neuroprzekaźnika, aby przesłać sygnał dalej).

Dlaczego w ramach poszczególnych grup leków istnieją różne leki, o różnych efektach i różnych działaniach ubocznych?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że selektywność poszczególnych leków bywa różna i nigdy nie jest idealna. Działanie każdego leku można sobie wyobrazić jako wypadkową głównego efektu (poprawa nastroju), oraz efektów dodatkowych. Efekty dodatkowe wynikają z tego, że dany lek wpływa na neuroprzekaźnictwo nie tylko swoje głównego celu (np. serotoniny), ale także innych związków - noradrenaliny, dopaminy oraz neuroprzekaźników odpowiedzialnych za inne funkcje. Część efektów dodatkowych wpływa korzystnie na stan danej osoby - np. poprawa napędu, poprawa snu, zmniejszenie lęku, część jest odpowiedzialna za niekorzystne skutki uboczne - np. obniżenie popędu seksualnego, tycie, trudności w utrzymaniu koncentracji.

Dlaczego dany lek nie zawsze działa?
Brak równowagi układów odpowiedzialnych za kontrole nastroju, może dotyczyć różnych neuroprzekaźników. Aby lek zadziałał, trzeba “trafić” we właściwy problem. Nie istnieje uniwersalny lek, który naprawiałby wszystkie zaburzenia neuroprzekaźnictwa związanego z kontrolą nastroju. Statystycznie potrzebne są trzy różne leki, aby poprawić nastrój w depresji.
Leki antydepresyjne działają skuteczniej w cięższych przypadkach depresji. Podanie antydepresantów w przypadku chorób/zaburzeń dających objawy podobne do depresji, ale o innym mechanizmie, nie będzie tak skuteczne jak przy “prawdziwej” depresji. Jest to efekt nadmiernego poszerzenia pojęcia “depresja”.

Czy można uzależnić się od antydepresantów?
W przypadku antydepresantów nie ma możliwości wykształcenia uzależnienia chemicznego, ponieważ antydepresanty nie pobudzają układu nagrody tak jak np. kokaina.

Czy przy przyjmowaniu antydepresantów jest ważna dieta?

Niektórzy naukowcy uważają, że antydepresyjne działanie leków można wzmocnić dzięki odpowiedniej diecie. Natomiast ważne jest to, że ponieważ antydepresanty powodują przebudowę receptorów, a proces ten wymaga “budulca” - przede wszystkim odpowiednich aminokwasów, więc dieta niepełna lub źle zbilansowana może skutecznie zablokować długotrwałe efekty leczenia antydepresantami. Jest to szczególnie ważne w przypadku depresji w przebiegu anoreksji, a także przypadków depresji, w których jednym z objawów jest utrata apetytu.

Czy antydepresanty zmieniają osobowość?
Antydepresanty wpływają na samopoczucie, nie na osobowość. Gdyby udało się stworzyć leki modyfikujące osobowość, to otworzyłaby się droga do prostego leczenia zaburzeń osobowości i nagrody Nobla.

Czy psychoterapia działa na neuroprzekaźnictwo?
Wg badań naukowych niektóre elementy terapii behawioralno-poznawczej chemicznie wywołują efekty podobne do działania leków antydepresyjnych zwiększając ilość neuroprzekaźników w odpowiednich ośrodkach mózgowych.

Czy psychoterapia może zastąpić leki antydepresyjne i odwrotnie?
Terapia może zastąpić leki w lekkich przypadkach depresji. W przypadkach ciężkich, zwłaszcza tych z objawami psychotycznymi, terapia może pełnić tylko rolę wsparcia.Autorami artykułu są Perfidia i Makro
Dodaj do:

Komentarze
#1 | martyna dnia 29/05/2011 20:42
może być tak że lek p/depresyjny nie działa po powrocie do tego samego leku ( lek- przerwa kilku mies. - ten sam lek) ?
#2 | Perfidia dnia 29/05/2011 20:49
Może tak być. Jeżeli za pierwszym razem antydepresant zrobił co trzeba, to za drugim razem może nie być nic do naprawienia. W dodatku mózg zmienia się cały czas (neuroplastyczność).
#3 | Rat dnia 31/05/2011 11:07
ja pytanie mam do tego pkt.
Czy przy przyjmowaniu antydepresantów jest ważna dieta?
a co z iMAO ( moklobemid) ? Pacjentom należy zalecić unikanie pokarmów zawierających znaczne ilości tyraminy (twarde sery, fasola, soja, czerwone wino, piwo, śledzie).
tak w ulotce jest napisane .
Jest to aż tak ważne , Makro spotkałeś się z zespołem serotoninowym , bo pacjent najadł się sera zagryzł śledziem hehe ( i łyka moklobemid) ?
#4 | Makro dnia 31/05/2011 23:48
Nie, nie spotkałem się - z zasady ostrzegam, ale wątpię w 100% przestrzeganie zaleceń.
#5 | elaine dnia 01/06/2011 00:35
fajny artykułSmile
#6 | Perfidia dnia 02/06/2011 18:05
Dzięki elaine Smile
#7 | Herbaciana dnia 10/05/2012 22:15
Dziękuję w szczególności za rysunki. Ktoś mi w końcu łopatologicznie to wyjaśnił Smile
#8 | Perfidia dnia 18/05/2012 08:35
Bardzo dziękuję Herbaciana za uznanie Smile
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Brak oceny]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]

17,128,044 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2017 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

©Paweł Chludziński 2008 -2017. Kopiowanie bez zgody lub podania źródła zabronione.