12 Grudzień 2018
Reklama
psycholog we wrocławiu, psychoterapia zaburzeń odżywiania, depresji, specjalista terapii uzależnień
psychiatra wrocław, psychoterapeuta wrocław, specjalista psychiatra
Leczenie zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia we Wrocławiu
Nasze Strony
RSS
Ostatnie newsy - Ostatnie newsy
Ostatnie artykuły - Ostatnie artykuły
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


Jaskolka Jaskolka
00:21:42 Offline
sigma sigma
00:23:01 Offline
Nieustraszona Nieustraszona
00:32:42 Offline
Klara Klara
00:43:43 Offline
ploion ploion
00:52:44 Offline
Ostatnio zarejestrował się: elaiga
Ogółem Użytkowników:1,967
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

08/12/2018
...

08/12/2018
Nie.

08/12/2018
Czyli nie można go użyć w żaden sposób?

08/12/2018
Jeśli nie było informacji, że ban jest czasowy, to nie zostanie odblokowane nigdy.

08/12/2018
Po jakim czasie zostaje odblokowane zbanowane konto? I czy w tracie bana inni użytkownicy forum mogą wysyłać na to konto wiadomości pw?

Archiwum shoutboksa
Czym jest depresja?

To dość często używane słowo, przez co nieco wyparło takie słowa jak np. chandra, melancholia, przygnębienie. Pisząc ten artykuł mam na myśli chorobę, jedną z bardziej, jeżeli nie najbardziej przykrych chorób, która może dotknąć umysł. Depresją nie jest rozczarowanie, bo np. nie było dzisiaj internetu, złość na nauczyciela, bo dał niesprawiedliwą ocenę. Należy pojmować tą chorobę jako coś bardzo głębokiego, z wyraźnie zaznaczoną tendencją do trwania tygodnie, miesiące, a nawet lata.


W depresji mówimy o przedłużającym się uczuciem smutku, towarzyszącym przeważnie dzień po dniu. Brakiem zainteresowań i motywacji do działań, które wcześniej skutecznie poprawiały samopoczucie, a niekiedy nawet traci się chęć do zaspokajania swoich codziennych potrzeb (apatia). Niekiedy używa się w opisie depresji terminu anhedonia, czyli utraty możliwości utraty przyjemności. U niektórych osób uczuciu smutku towarzyszy złość, drażliwość.


 Jednocześnie zmienia się sposób myślenia: pacjent negatywnie ocenia siebie, swoją sytuację i przyszłość (triada depresji Becka). Rozpoczyna się unikanie spotkań towarzyskich, częstym problemem jest podejmowanie decyzji w najbardziej błahych sprawach. Może twierdzić, że jest biedny będąc zamożną osobą, znajdować u siebie objawy śmiertelnej choroby, będąc zdrowym jak koń - nabiera to charakteru urojeń, czyli błędnych przekonań nie podatnych na perswazję. Traci nadzieję na poprawę swojej sytuacji, niekiedy pcha go to do podjęcia próby samobójczej.


Do tego obrazu dołączają się pewne cielesne dolegliwości: problemy z zasypianiem, lub bardzo płytki, nie krzepiący sen. Gdzieś znika apatyt, nawet jeśli było się łasuchem, ulatnia się popęd seksualny.Niekiedy w atypowych postaciach depresji na pierwszym planie są dolegliwości bólowe, czasami nie mające żadnych podstaw w badaniach lekarskich. 


Depresja częściej dotyka kobiet, główną ofiarą są osoby dorosłe. Innymi czynnikami predysponującymi do zachorowania są uzależnienia, osobowość, przykre wydarzenia. Warto też wspomnieć o czynnikach genetycznych.


Jak rozpoznać u siebie depresję? Na wielu stronach internetowych można znaleźć Skalę Depresji Beck, która służy do autodiagnozy. Ważne jest, aby wypełniając myśleć o całym minionym miesiącu - inaczej rozpoznamy u siebie depresję np. po kłótni z kimś bliskim, mając świadomość że ten stan wkrótce nam przeminie. Innym sposobem, nawet lepszym, jest w razie czucia się przez kilka tygodni smutnym, zmęczonym udać się po poradę do psychiatry.


Dodaj do:

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [Brak oceny]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Brak oceny]
Dobre Dobre 100% [2 głosów]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]

24,758,055 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

©Paweł Chludziński 2008 -2018. Kopiowanie bez zgody lub podania źródła zabronione.